Postaládaország

<p>A kormány immár nyolc hónapja úgy tesz, mintha elfogadta volna a postaládacégek elleni törvényt. Azóta sok minden változott, de egy dolog nem: Robert Fico ugyanazt mantrázza, mint a tavalyi év végén.</p>

„Megtiltottuk a postaládacégek működését, most már semmi esélye az állami közbeszerzési pályázatokon részt venni egy olyan cégnek, amely Cipruson vagy a Kajmán-szigeteken bujkál.” Fico természetesen nem mond igazat.

2014 decemberében a Smer képviselői gyorsított eljárásban (!) fogadtak el egy törvényt, amelyben egyetlen paragrafus szólt a postaládacégekről. A közbeszerzési törvény 26a paragrafusa kimondta, hogy a pályázatokon csak olyan cégek vehetnek részt, amelyeknek teljes mértékben ismert a tulajdonosi hátterük, tehát kizárta a postaládacégeket. Csakhogy a törvényt nem sikerült az uniós normákkal összhangban megfogalmazni, ezért a kormány 2015 áprilisára elkészített egy módosítást, amely a 26a paragrafust törölte a törvényből. Két lehetséges válasz van arra, miért dicsekszik a kormányfő olyasmivel, amit töröltetett a törvényből. A Smer elnöke vagy nagyon elfáradt már szellemileg, vagy pedig a legrosszabb fajta mečiari propagandát használja: amíg hisznek nekem, teljesen mindegy, hogy mit mondok.

Mindezek ellenére az elmúlt nyolc hónap nem volt teljesen elvesztegetett idő. Bár a Smer a saját politikai problémáját próbálta rendezni 2014 novemberében a postaládatörvénnyel (utcai tiltakozások a CT-botrány után, amelyben a Medical Group szerepelt), azonban a nyilvánosság sokkal érzékenyebb lett az állami közbeszerzésekkel kapcsolatos botrányokra. Azokból pedig volt elég az elmúlt nyolc hónapban. Lássuk.

A Castelo Holding levélszekrénycég titkolja, kihez kerül az a 60 millió euró, amit egy fondorlatos eljárás során kipereltek az államtól. Azt sem tudjuk, ki áll a Paywell cég mögött, amelyhez a Flettpaly cég könnyen szerzett bevételei folynak az állami útdíjrendszer keretében kiadott üzemanyagkártyákból. Nem tudjuk, ki profitál a négy állami kórház étkeztetést végző cégekből, és azt sem, ki jutott több százmillió euróhoz a Prefto társaság eladásával, amely a Dôvera biztosító társtulajdonosa volt, vagy hogy ki birtokolja a Falck mentőszolgálat felét. A Doprastav egy adóparadicsomban bújtatta el a tulajdonosát, a Váhostav meg azokat a postaládacégeket, amelyek a csődvédelmi eljárás megkezdése előtt 40 milliót folyattak a cégbe. Turócszentmárton városa nem tudja, ki is perelt ki tőle 8,4 millió eurót a városi sípálya-fejlesztési perben, mindenesetre a sípálya üzemeltetője egy ciprusi offshore cég. Csak tavaly november óta még legalább négy hasonló ügyben bukkantak fel postaládacégek, lassan már az egész ország egy nagy postaláda-köztársaság lesz.

Az ilyen ügyek miatt most már az egyszerű emberek is egyre jobban értik, miért megengedhetetlen, hogy ilyen cégek üzletelhetnek az állammal, és lejáratja magát az a kormány, amely nem tesz ellenük semmmit.

A szerző az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítvány munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?