Politikai internetcenzúra Kínában

Kínában hatvanegy embert börtönöztek be idén május 1-jéig amiatt, hogy interneten közzétették rendszerbíráló, a hatóságok által felforgatónak minősített nézeteiket. Ezzel világviszonylatban Kína elsőnek számít - állapította meg a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű nemzetközi szervezet.

Kínában hatvanegy embert börtönöztek be idén május 1-jéig amiatt, hogy interneten közzétették rendszerbíráló, a hatóságok által felforgatónak minősített nézeteiket. Ezzel világviszonylatban Kína elsőnek számít - állapította meg a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű nemzetközi szervezet.

A sajtó szabadságát védő, párizsi székhelyű szervezet ez évi országjelentésében rámutatott, hogy a kínai kormányzat fokozta az internetes tartalmak feletti ellenőrzést és a cenzúrázást, amivel aláásta a szólásszabadság tiszteletben tartásának területén elért korábbi eredményeket.

Kína igen fejlett technológiákat birtokol és alkalmaz az elektronikus levelek és tartalmak szűrésére, illetve cenzúrázására. A kínai hatóságok mesteri módon keverik és használják fel a propagandát, a megtévesztést és az elnyomást arra, hogy elfojtsák a szólásszabadság érvényesülését... Kína példája szétzúzott néhány közkeletű vélekedést: az internet igenis az átlagot jóval meghaladó propagandaeszközzé válhat, megfelelő eszközök birtokában a hatalom igenis ellenőrzést gyakorolhat felette, az internet önmagában mégsem képes jelentős mértékben hozzájárulni a demokrácia megteremtéséhez - állapította meg az RFS.

A tekintélyes szervezet úgy vélte, hogy a politikai és lelkiismereti okokból bebörtönzöttek számához képest a hatvanegy nem tűnik túl soknak, de a rettegés és a hallgatás elhintéséhez elegendő, ha ezekről az esetekről a nagy nyilvánosságot bőségesen tájékoztatják.

Az Egyesült Államok után Kínában él a legtöbb internetfelhasználó. A várakozások szerint 2004 végére mintegy 111 millió ember használja majd az internetet, 80 millióval több mint tavaly év végén. Bár az ország lakosságához képest így is kevésnek tűnhet a 111 millió, a tendencia robbanásszerű bővülést jelez, hiszen az utóbbi 18 hónap alatt megduplázódott a felhasználók száma.

A kínai külügyminisztérium csütörtökön felelőtlennek minősítette az RFS megállapításait. Cang Csi-jüe (Zhang Qiyue) szóvivő leszögezte, hogy az alkotmány alapján minden kínai állampolgárt megilleti a szólás szabadsága. „Ha nem létezne a kifejezés szabadsága, akkor az internet nem fejlődött volna ilyen gyorsan” - mondta.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?