Baj van a világgal! Olvasom, hogy kiraboltak egy stoppost. Egy 18 éves breznóbányai legényke úgy gondolta, a nyári szünetben ezzel a közismerten költségkímélő módszerrel kel útra. Lehet, kerouac-i vágyak feszítették, lehet, csak a szomszéd faluba akart eljutni.
Pofon vágott szolidaritás
Baj van a világgal! Olvasom, hogy kiraboltak egy stoppost. Egy 18 éves breznóbányai legényke úgy gondolta, a nyári szünetben ezzel a közismerten költségkímélő módszerrel kel útra. Lehet, kerouac-i vágyak feszítették, lehet, csak a szomszéd faluba akart eljutni. Egy 120-as Škoda sofőrje vette fel, mintegy igazolva a tételt, a szakadt kocsit hajtókban több a szolidaritás, mint a csilli-villi merdzsót vezetőkben (bár e sorok íróját egyetemi évei alatt vette már fel légkondicionált terepjáró is). Aztán amikor a srác kiszállt, lefogták, elvették pénztárcáját és elhajtottak. És még tartsa szerencséjének, hogy nem agyabugyálták el. Alávalóság! A lelketlen rablók nemcsak tinik tucatjainak vakációját tették tönkre, akiknek az eset nyilvánosságra kerülése után szüleik megtiltották, hogy ezt a közlekedési formát válasszák, hanem a sofőr és a stoppos közötti évszázados szolidaritás is óriási pofont kapott. Stoppolás azóta van, mióta megjelentek az első automobilok, a lovas szekérre, mely hosszabb távon a gyalogosnál alig nagyobb sebességgel közlekedett, integetés nélkül is fel lehetett kéredzkedni. A bakon ülő már messziről látta az út mellett bandukolót, s ha nem tetszett a képe, nem „vette fel”. Egy szekér irányításánál a fizikai erő sem volt mellékes, a kocsisok általában markos legények voltak, ha gond akadt az alkalmi útitárssal, lependerítették. Az autókkal más a helyzet. A fizikai erő legfeljebb egy negyvenéves Praga vezetésénél szempont. Az autót sokan – főként a bolygóvárosokban élők – szinte kabátként használják, intim, személyes térnek tartják, és ennek megfelelően bánnak vele. Ahogy a hálószobájába sem vezet be mindenkit a sofőr, a kocsijába – sokszor maga mellé – sem ültet be akárkit. Ráadásul az országutak mentén legfeljebb néhány másodperc áll a rendelkezésére, hogy eldöntse, megáll-e. Ha úgy dönt, elviszi az út mentén integetőt, azzal mintegy a magánszférájába is befogadja. Elmondja neki, reggel összeveszett az asszonnyal, gond van a gyerekkel az iskolában, a szomszédja egy kretén, a főnöke egy pszichopata... Mindezt egy vadidegen embernek, akit akkor lát először, s nagy valószínűség szerint utoljára. Mert mellette ül, olyan, mintha ismerné. És persze, mert a mellette ülő mindenben egyetért vele, hogy is mondhatna ellent annak a kedves embernek, aki a sok tovahajtó bunkó után végre megállt és felvette.
És ez így megy, amióta stoppolunk. Piacosodott korunkban ez az utolsó bizalmi alapon működő közlekedési forma. Vagy már ez sem?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.