Pavlov csengetése

<p>Menekültek és kerítés: eddig sikeres politikai kampány a magyarországi kormányzat határozott fellépése, a cselekvő hatalom képét erősíti, így pedig a figyelem már nem a korábbi fényűzési botrányokra, oligarchaügyekre, testreszabott törvényekre irányul. Forró és fideszes a magyar nyár.&nbsp;</p>

Belső viták azért akadnak, bár inkább csak akadoznak, a rendre visszatérő Tarlós-Lázár purparlék például. Sajtóharcok úgyszintén, miután erősen diverzifikálódik a kormányközeli médiahátország; aki ott számít, most alapít: rádiót, netes portált, tévét. A fősodorban viszont a menekültek: a legperverzebb eset a radikális idegenrühellő gárdista hangember, aki közben súlyos pénzekért szállítja a határról a szíriaiakat. És persze megint a magyar belpolitika pavlovi reflexei: a színes bőrű barátja miatt megvert szegedi lány kapcsán rögvest Orbán Viktor személyes felelősségét zúgják a kormányfőt utálók. Ellenpéldaként itt van a tusványosi meghívót is kapott Bojár Gábor nagyvállalkozó esete, aki publicisztikában jelezte: bár nem tetszik neki az idegenellenes plakátkampány, de Orbánt nem tartja rasszistának, mert nem az, miként a magyar társadalom többsége sem.

Ez a józan hang, az egyrészt vitatkozni kész, másfelől párbeszédre törekvő attitűd üdítő a kánikulai nyárban. Túl sok címkét osztunk ugyanis túl könnyedén hosszú ideje. Így pedig leértékelődnek a fogalmak, a minősítések, a jelzők, mert agyonhasználják azokat a parázs és személyeskedő, gyűlölettel, gúnnyal, lenézéssel teli viták motorjai és követőik. Ez lett a minta, innentől pedig gyorsan kopnak, vagyis egyszersmind fogynak a kifejezések; néha közelítünk az artikulálatlan ordítozáshoz.

Ha ugyanis a másik lényének egészét, jóhiszeműségét, képességeit, bonyolultságát, az enyémtől eltérő világképét nem vagyok képes előfeltevésként tisztelettel fogadni, akkor ide jutunk: fekete-fehérek, gonoszok és hősök. Gyermekded infantilizmus vagy kényelmes közéleti cinizmus, kinél éppen melyik a dühöngőben. Értelmes beszélgetések helyett kitermelődik és az első sorba furakodik egy hisztérikus embertípus; onnantól pedig nyomd a csöngőt, mondd a nevet: induljon az üvöltözés, sértegetés, ad hominem. Kisebb-nagyobb vezérmókusok és követőik élvezik ezzel a figyelmet, melyet a hétköznapokban, másutt aligha kapnak meg. A frusztrált emberek fontossá válhatnak saját romos egójuk szempontjából ebben a káoszban. Mégis, Bojár Gábor mostani higgadtságáról példát vehetne sok ellenzéki közéleti szereplő: a valóságot érdemes megérteni, nem kell gyökerestől elutasítani vagy szivárványosra/éjfeketére színezni indulatból.

A szerző magyarországi publicista

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?