Nyelvészkedő büntetőbírák

<p>Marián Kotleba a 2009-es megyefőnök-választás kampányában osztogatott szórólapjain azt ígérte, &bdquo;nemcsak az élősködő cigányok igazságtalan előnyeit&ldquo; szünteti meg. A roma érdekvédelmi szervezetek beperelték, majd Lucia Žitňanská akkori igazságügyi miniszter is nagyon odafigyelt az ügyre.</p>

Mindhiába. A Besztercebányai Kerületi Bíróság és most a Legfelsőbb Bíróság is úgy döntött, hogy Kotleba ezért a mondatért nem büntethető.

Az ítélet indoklását átnézve teljesen abszurd érveléssel találkozunk. Bár minden kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy Kotlebához köthető a mondat, a bírák hosszú, nyelvészprofesszorokat megszégyenítő fejtegetésbe bonyolódtak arról, miként kell értelmezni a cigány szót, valamint mely közösségre is használta valójában a radikális politikus a „parazita“ kifejezést. A Legfelsőbb Bíróság az idézetből kiragadott „nem csak“ szavakra összpontosítva végül azzal indokolta a vád alaptalanságát, nem bizonyosodott be, hogy Kotleba egyetlen konkrét etnikai csoportot nevezett parazitának, hanem általában a szociális rendszeren élősködőkről beszélt. Érdekes belegondolni, hogy az emblematikus, magyar vonatkozású ügyek közül mennyi végződött volna másképp, ha a bírák a megfelelő helyen nyitják ki az értelmező szótárt. Ha Duray Miklós például pár általánosító jelzővel dúsítva „egyebek között fasiszta pártnak“ nevezi az SNS-t, talán soha nem került volna sor a méltatlan bocsánatkérési huzavonára, az arra egyáltalán nem méltó Ján Slotától. Boldoghy Olivér is megtehette volna, hogy „kicsit sovinisztának“ titulálja a Szlovák Testvériséget, így nem próbáltak volna ráijeszteni és „büntetőeljárással“ fenyegetni őt a bizonyos vonásaiban valóban soviniszta (csak a lapot olvasó jogászok kedvéért használt formula) szervezet tagjai. Ironikus módon a szervezet vezetői minden bizonnyal ugyanolyan lelkesen lapozgatták az értelmező szótárakat, mint a Legfelsőbb Bíróság tagjai -csak éppen Kotlebához képest ellentétes szándékkal. De viccen kívül: maga a jelenség nagyon riasztó folyamatokra világít rá az igazságszolgáltatásban. A szlovák politikai kultúra szintje egyébként is nagyon alacsony, a kisebbségek címére számos populista és ártó kijelentés hangzik el - legyen szó Robert Fico kisebbségellenes kirohanásáról, vagy Ján Slota legutóbbi hasonlatáról, amikor háromszázezer cigány megölését emlegette. Azokat a csoportokat szidni, melyek csak a jogállamban és a hatóságok védelmében bízhatnak, Szlovákiában rutinművelet, a napi kommunikáció része. Ezt az állapotot csak példás bírósági ítéletekkel lehetne megfékezni, de ilyen környezetben nem véletlen, hogy a kisebbségekhez tartozók már nem is fáradnak a pereskedéssel. Ahhoz előbb pár példás ítéletre volna szükség -de ha még az egyelőre valódi hatalom és támogatói háttér nélküli Marián Kotleba is megússza, akkor ugyan hogy vonnának felelősségre valóban jelentős súllyal bíró politikusokat?  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?