Nők háborúi

<p><span style="font-size: 11.8181819915771px;">Christina Lamb OBE az egyik legnevesebb brit külpolitikai újságíró.&nbsp;</span><span style="font-size: 11.8181819915771px;">A múlt héten Budapesten mutatta be a Nobel-békedíjjal és Szaharov-díjjal kitüntetett Malala Juszufzairól szóló életrajzi könyvét, melyet közösen írtak.&nbsp;</span></p>

Arról a pakisztáni lányról van szó, akit 14 évesen fejbe lőttek a tálibok, mert el akarták rettenteni a lányokat attól, hogy iskolába járjanak. Malala csodával határos módon túlélte a támadást, most 17 éves és az Egyesült Királyságban él.  A két történet, Lamb és Malala élete, akkor válik igazán sokatmondóvá, ha egymás mellé helyezzük őket: két ugyanolyan öntudatos és erős nő sorsa egészen máshogy alakult a világ két különböző felén. A fejlett világból érkező Lamb Pakisztánban indította háborús tudósítói karrierjét, beküzdötte magát egy férfias szakmába. Portugál férjével kötött zanzibári esküvője másnapján már egy Pinochet-interjút készített. 2006-ban egy tálib támadást a brit katonák társaságában élt túl, akik egyébként már egy-egy töltényt eltettek tartalékba, hogy inkább öngyilkosok legyenek, mint a tálibok túszai. A Benazir Bhutto elleni (egyik) merénylet idején ott volt a felvonuláson, amikor bomba robbant és több mint százan haltak meg. Robert Mugabe hírhedt zimbabwei diktátor kegyetlenkedéseiről is könyvet írt. Mindeközben Malala a Szvát-völgyben, Pakisztán egyik legszebb részén nőtt fel. Családja nagyon szegény volt, majd édesapja több iskolát is indított a környéken, mígnem a tálibok és a kormányerők közti harcok miatt leállt az élet, sokan elmenekültek. Ekkor Malala úgy döntött, hogy álnéven blogot indít a BBC-n arról, hogy lánygyermekként milyen a tálib uralom alatt élni. Apjához hasonlóan küzdött a jogaiért. Malalát az iskolába vezető úton lőtték meg,végül egy brit kórházba került. Azóta is rendületlenül harcol azért, hogy országában, más muszlim országokban és a világon bárhol a lányok ugyanúgy iskolába járhassanak, mint a fiúk.    Christina Lamb nem sokkal fia születése után dolgozni kezdett, külföldi utakra járt. Sokáig küzdött azzal, hogy elfogadják: ő nem az a „hagyományos”, otthon ülős anyuka. Egy interjúja szerint gyermeke első szava a „bye-bye” volt. A maga módján ő is harcolt a társadalmi előítéletek ellen. Neve mögött az OBE azt jelenti, hogy az Officer of the British Empire, vagyis a Brit Birodalom Rendjének tiszti kitüntetését kapta az uralkodótól.  Hogy a pakisztáni lányoknak mennyi alapvető nehézséggel kell megküzdeniük, azt nem nagyon kell részletezni. Hogy a nyugati társadalmakban a mai napig mennyire kötöttek a nemi szerepek, arról pedig Christina Lamb színes és sikeres életútja mesél. Úgy tűnik, ez a két nő a maga módszereivel, a maga környezetében sikerrel dolgozik a világ megváltoztatásán.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?