Jövőre a 15 EU-tagország parlamentjének ratifikálnia kell a bővítési megállapodást, míg a jórészt volt kommunista kelet-európai jelöltek népszavazással erősítik meg elhatározásukat.
NÉPSZAVAZÁS A CSATLAKOZÁSRÓL
SZLOVÁKIA
Referendum: június 7. (végső döntés februárig) Közvélemény: az EU-tagság támogatottsága 70% feletti, az ellenzők aránya nem éri el a 15%-ot. Ügydöntő referendum, amely akkor érvényes, ha a szavazásra jogosultak legalább 50%-a részt vesz. Ellenkező esetben új referendumot a kérdésben 3 év elteltével lehet tartani.
MAGYARORSZÁG
Referendum: április 12. Erős igen a csatlakozásra, a támogatók aránya 70-75, az ellenzőké mintegy 11%. A népszavazás nem ügydöntő, de Medgyessy Péter kormányfő jelezte, hogy szüksége van a felhatalmazásra, mielőtt áprilisban Athénban aláírja a megállapodást.
LENGYELORSZÁG
Referendum: június 8., vagy ősz (még megerősítésre vár az időpont) A jogosultak 56%-a szavazna, közülük 68% támogatja a csatlakozást. Általában véve támogatott a csatlakozás, de az aláírás időpontját befolyásolhatja, hogy ha a szavazásra jogosultak kevesebb mint 50%-a járul az urnákhoz, mert ebben az esetben a parlament mindkét házának kétharmados igenjére lesz szükség.
CSEHORSZÁG
Referendum: június 15-16. A támogatók aránya 50% feletti és mintegy 18% ellenzi. Ügydöntő referendum; nincs szabályozva a minimális részvétel mellett érvényesség. Új referendumot két éven belül nem lehet tartani.
SZLOVÉNIA
Referendum: 2003 első fele (döntés még decemberben). 60% feletti igen és 23%-os nem. Nem ügydöntő referendum.
ÉSZTORSZÁG
Referendum: szeptember 14. (a parlament szerdán dönt). A legutóbbi felmérés szerint a támogatók aránya 57 százalékra nőtt, az ellenzőké 36 százalékra csökkent. Nem ügydöntő szavazás, nincs megszabva a részvétel minimális szintje az érvényességhez. Arra nézve egyelőre nincs elképzelés, hogy mi történik nem szavazás esetén.
LETTORSZÁG
Referendum: szeptember vagy november. A támogatók aránya 46% fölé emelkedett, míg az ellenzőké 36%. Ügydöntő referendum, amely akkor érvényes, ha legalább a szavazásra jogosultak 50%-a leadja voksát.
LITVÁNIA
Referendum: május vagy szeptember (végső időpont a januári elnökválasztás után). A helyeslők aránya mintegy 68%-ra nőtt, az ellenzőké 19-re mérséklődött. Várhatóan ügydöntő referendum, elég az egyszerű többség a szavazók legalább 50% részvétele mellett. Az ellenzők elsősorban a kisebb, populista pártok támogatói. Nincs akadálya a szavazás megismétlésének nemleges döntés esetén, de ezen még változtathatnak.
MÁLTA
Referendum: 2003 eleje. Málta lakossága a legbizalmatlanabb az EU-csatlakozás ügyében. Felmérések szerint minimális többségben vannak a támogatók az ellenzőkkel szemben, igaz jelentős azoknak a száma, akik még nem döntöttek. Nem ügydöntő referendum; a belépést ellenzők azt mondják, hogy ha hatalomra kerülnek, alternatív kapcsolatot akarnak kialakítani az EU-val. Máltán jövőre általános választások lesznek.
CIPRUS
Referendum: ha nem jön létre az ENSZ újraegyesítési terve, a ciprusi képviselőház várhatóan április közepéig ratifikálja a megállapodást. Abban az esetben, ha a ciprusi görögök és törökök megegyeznek, március 30-án a szavazók az urnákhoz járulnak, hogy egyidejűleg döntsenek az újraegyesítésről és az EU-tagságról. Az EU-tagságot támogatók aránya 75% feletti a ciprusi görögök között.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.