Német–lengyel kezdeményezés

A Lidové noviny című cseh konzervatív lap információi szerint a német és a lengyel köztársasági elnök azt szeretné, ha a visegrádi négyek jövő hétfői budapesti államfői csúcstalálkozóján elítélnék a szudétanémetek II. világháború utáni kitelepítését Csehszlovákiából.

Az újság úgy értesült, hogy Johannes Rau és Aleksander Kwasniewski ezzel kapcsolatos levelét a hét elején akkor kapta meg Prága, amikor Vladimír Špidla miniszterelnök éppen hivatalos látogatáson Szlovákiában tartózkodott.

A cseheket a javaslat szövege állítólag felháborította. „Állandóan az önkényes elűzetésről van benne (levélben) szó. A háborúról és a háború alatti borzalmakról pedig egy szó sem esik” – idézi a lap névtelenül egy cseh diplomata véleményét. A levél szövege egyelőre nem ismeretes, így nem tudni, hogy szó van-e benne a csehszlovákiai magyar kisebbséget a II. világháború után ért jogfosztásokról is.

Vladimír Špidla cseh kormányfőt a hír nagyon meglepte, ezért még Pozsonyból azonnal telefonon kapcsolatba lépett Václav Klaus államfővel. „Beszéltem vele egy bizonyos levélről, amelyet Rau és Kwasniewski államfő javasol. Tudomására hoztam (Václav Klausnak), hogy a szöveget kiegyensúlyozatlannak tartom, és komoly fenntartásaim vannak vele szemben” – mondta Špidla a Lidové novinynek a telefonbeszélgetés kapcsán.

A levelet hivatalosan még sem Klaus, sem Špidla nem kapta meg, így azt nem is kívánták kommentálni. Petr Hájek, a köztársa-sági elnöki iroda szóvivője megerősítette, hogy erről a témáról a két politikus már kedden megbeszélést folytatott. Klaus sze-mélyes titkára, Ladislav Jakl nem volt hajlandó nyilatkozni arról, hogy milyen elnöki álláspont várható ez ügyben. Jakl megjegyezte: egyelőre nem értem, hogyan függ össze Németország és Visegrád.

A cseh államfő a múltban többször is leszögezte, hogy a II. világháború utáni eseményeket már lezártnak tekinti, amelyekkel csak a történészeknek kell foglalkozniuk.

A Lidové noviny szerint egyelőre nem tudni, hogyan született meg a német–lengyel javaslat, mert Rau és Kwasniewski már régebben nem találkoztak. Ugyanakkor Prága emlékeztet arra, hogy Rau korábban úgy nyilatkozott: a háború utáni eseményeket már „meghaladottnak” tekinti.

A II. világháború után a Beneš-dekrétumok alapján a csehszlovákiai németeket és magyarokat – az aktív antifasiszták kivételével – kollektív háborús bűnösnek nyilvánították, megfosztották állampolgárságuktól és vagyonuktól. Mintegy hárommillió szudétanémetet kitelepítettek az országból. A magyarok kitelepítését viszont a potsdami nagyhatalmi konferencia nem hagyta jóvá.

A visegrádi csoport – Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia – államfői csúcstalálkozójára jövő hétfőn kerül sor Budapesten Mádl Ferenc régebbi kezdeményezésére. Václav Klaus, aki október elején hivatalos látogatást tett Magyarországon, megerősítette, hogy részt vesz a találkozón.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?