Nem téma a gazdaság, de a sajtó érdeklődik

Bár a nyári szabadságok és a kormányciklus vége a gazdaságra is rányomják a bélyegüket, az augusztusi parlamenti ülés eseményei még mindig rezonálnak a sajtóban. A Fekete Péter ezúttal a Magyar Koalíció Pártjának a kezében maradt.

Bár a nyári szabadságok és a kormányciklus vége a gazdaságra is rányomják a bélyegüket, az augusztusi parlamenti ülés eseményei még mindig rezonálnak a sajtóban. A Fekete Péter ezúttal a Magyar Koalíció Pártjának a kezében maradt. A párt, amely négy éven keresztül megingás nélkül szavazta meg a liberalizációs törvényeket, ezúttal elvágta az útját a távközlési monopólium korábbi felszámolását célzó kormányjavaslatnak. Az indoklás, amely szerint a 2004-re várható uniós tagság miatt hamarosan jobb, átfogóbb törvényt kell majd elfogadni, alibista magyarázatnak tűnik, s ezt bármilyen más jogszabály esetében is elmondhatnák. Szakértők szerint a házi telefont működtető átlagpolgár számára nem volt tétje a változásnak, a vállalkozók számára viszont sokat jelenthetett volna, ha a mostani egyetlen távközlési vállalat hamarabb szembesül a konkurenciával. Az egyik MKP-s képviselő be is vallotta, hogy döntésük előtt konzultáltak a cégbe delegált emberükkel, de azért a klub meggondolhatta volna, hogy egy nagy cég érdeke miatt érdemes-e foltot ejteni eddigi parlamenti becsületén. Volt olyan nyilatkozat is, amely kertelés nélkül kimondta: a gyorsabb liberalizációt javasló szervezeteknek nem volt pénzük a kenésre.

A hét kellemes híre, hogy a júliusi külkereskedelmi adatok – az egy hónappal korábbiakhoz hasonlóan – a hiány növekedésének lassulásáról tanúskodtak. Elemzők szerint ez ugyan inkább az árfolyammozgásoknak köszönhető, mint a kivitel gyorsulásának vagy a behozatal visszaesésének, de azért a tény kedvezőbb hangulatot teremt, mint a tavaszi nagy összeomlás. Ez, párosulva a politikai palettán végbemenő változásokkal, jót tesz a korona árfolyamának. ĺgy viszont egyelőre nem járnak jól azok, akik a mozgalmas őszre számítva devizára váltották át tartalékaikat.

A Transparency International közzétette a korrupcióval kapcsolatos felmérések alapján összeállított világlistáját. Ezen idén a vizsgált 102 ország közül Lettországgal, Marokkóval, Srí Lankával és a nagyot bukó Csehországgal sikerült elfoglalnunk az 52. helyet. Ennél is érdekesebb, hogy a Dzurinda-kormány (vagy legalább egy része) igyekezete ellenére a lakosság négy év alatt nem érzékelte a korrupció csökkenését, legalábbis a felmérések teljesen kiegyenlített eredményt mutattak. Az elmúlt négy év korrupció szempontjából kedvező, illetve negatív jelenségeit tanulmányozva egyértelmű, hogy előrehaladás a korrupció terét szűkítő jogszabályok elfogadásában és az információszolgáltatás javításában történt, viszont kevés konkrét intézkedésre került sor. Ennek főleg az volt az oka, hogy a kormánykoalíción belül szinte mindig volt olyan erő, amely megakadályozta a saját lobbicsoportja számára veszélyes intézkedés elfogadását vagy megvalósítását. A szomorú helyzettel a politikai pártok is tisztában vannak és a választási kampányuk során egyhangúlag a korrupció visszaszorítását ígérik.

A pártok viszont azt is megtanulták, hogy a választók között minimális azoknak az aránya, akik a programok áttanulmányozása alapján döntenek, így idén nem is nagyon üldöznek bennünket ezzel. Az esetleges érdeklődők persze az interneten elolvashatják a pártprogramokat, de ezek színvonala nem jelent különösebb élményt. ĺgy legfeljebb a sajtó igyekszik kibányászni a pártokból az érdekesebb teendőkkel kapcsolatos nézeteiket. A már sokszor elsiratott nyugdíjreformról például kiderült, hogy szinte minden párt egész jó irányban gondolkodik. A Magvaši-féle kommunista Befektetői Bizottságot már saját pártja sem vallja a magáénak. Eltérések igazán csak abban vannak, hogy a befizetéseink hány százaléka kerüljön a saját tőkeszámlánkra (a többi a jelenlegihez hasonló szolidaritási pillérbe kerül majd). Az esélyes pártok közül a legtöbbet épp a Kereszténydemokrata Mozgalom és a Demokratikus Baloldal Pártja szánná ide (9,3 százalék) a legkevesebbet a Szlovák Nemzeti Párt (4 százalék). Az MKP azok között a pártok között volt, amelyek nem válaszoltak a kérdésre, pedig kíváncsiak lennénk a véleményére. Mindenesetre eddig mindenki többet szánna a tőkeszámlánkra, mint a kormány által koncepció szintjén kiizzadt 3,7 százalék.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?