Mugabe hallgat

Közel egy hónap telt el a zimbabwei parlamenti és elnök?választások óta anélkül, hogy a választási bizottság közzétette volna az elnökválasztás pontos végeredményét.

Közel egy hónap telt el a zimbabwei parlamenti és elnök?választások óta anélkül, hogy a választási bizottság közzétette volna az elnökválasztás pontos végeredményét. Bár a Demokratikus Változásért Mozgalomnak (MDC) az eredmények alapján többsége van a parlamentben, a hatalom már elkezdte egyéni körzetek vizsgálatát, hogy a parlamenti többségét a választások utáni procedúrákban szerezze vissza. És ezalatt az egy hónap alatt teljesen világos, hogy Robert Mugabe vesztett. Ám ő hallgat, közben az ellenzék Morgan Tsvangirait tartja elnöknek. Független megfigyelők azonban – a felmérések szerint Morgan 50% körüli eredménnyel győzött – nem tartják kizártnak egy második forduló szükségességét.

Mugabe hallgat.

A 26 éve makacsul hatalmon lévő elnök nem fogja átadni a hatalmát, ez nyilvánvaló. Hallgatása egyrészt beismerő vallomás – a hatalom nem volt felkészülve a vereségre. Ráadásul a nyolcvankét éves Mugabe benyalta saját propagandáját saját népszerűségéről, hiszen még arra sem voltak képesek, hogy egy rendesen megszervezett választási csalást hozzanak össze. Az ő helyzetében természetesen a hallgatás a legjobb védekezés, hiszen közben az amúgy is röhejes (de szomorú is ez!) nemzetközi nyomás egyre csökken, az ellenzék pedig egyelőre képtelen – amúgy ukrán módra – fenntartani a hazai hangulatot.

Mugabe hallgat.

Ám recseg és fecseg a pártja. A ZANU–PF-et az 1980-as első szabad választásokra hozták létre a Mugabe által a fajvédő rezsim ellen vezetett gerillaháború veteránjaiból. Egy pragmatikus részük már szabadulna Mugabétől, hiszen a 160%-os infláció Zimbabwéből világelsőt csinál. Másik, veteránokból álló részük azonban azt tenné, amit eddig – megtorolná a választási sérelmet azokon, akik ellene szavaztak. Ők most többen vannak, mint eddig, csak kicsivel többet kell gyilkolászni. Istenem... Ehhez jól jött volna az a Kínából származó kalasnyikovszállítmány, amelyet a múlt héten a dél-afrikai szakszervezetek megtagadtak kirakni a durbani kikötőben.

Helyben vagyunk.

Mugabe hallgat, ahogy Dél-Afrika is, Mbeki elnökkel az élen. Az afrikai demokrácia ékköve, Zimbabwe hatalmas szomszédja egyedül is véget vethetne Mugabe hallgatásának. Innen kapja Zimbabwe az áramot és a létfontosságú cikkeket.

S mivel Mugabe mellett Mbeki is hallgat, Dél-Afrika immáron a hallgatás árát is a zimbabwei polgároknak számlázza.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?