Mi(sa) a manó

Bár jó pár ezer grúz tüntetésbe kezdett a vasárnapi elnökválasztások előzetes eredményeit látva, Misa Szaakasvili nagy valószínűséggel tovább vezetheti Grúziát. A kérdés, milyen úton.

Bár jó pár ezer grúz tüntetésbe kezdett a vasárnapi elnökválasztások előzetes eredményeit látva, Misa Szaakasvili nagy valószínűséggel tovább vezetheti Grúziát. A kérdés, milyen úton.

Minden nemzetközi megfigyelő misszió pozitív visszajelzést adott a grúz választásokkal kapcsolatban, bár az EBESZ szakemberei prüszköltek, elsősorban a szavazásra jogosultak számának példátlanul magas, csaknem harmincszázalékos megugrása miatt. A holt lelkek azonban nem jutottak nagyobb szerephez vasárnap, és ahol probléma merült fel, ott megsemmisítették az egész körzet eredményét. Az sem volt túl elegáns megoldás a politikai nyomás alatt levő Misától és csapatától, hogy az ortodox karácsony napjára tették a voksolást. De teljesen egyértelmű volt, hogy a grúzok többsége inkább ad Misának még egy esélyt, mintsem a választásokra már több részre szakadt ellenzék jelöltjének, Levan Gacsecsiladzének. Misa csapata jó érzékkel „pacifizálta” az egyébként a grúz politikai körökben meglehetősen „őrültnek” számító volt védelmi minisztert, Irakli Okruasvilit, aki miatt tulajdnoképpen a kora téli tüntetéssorozat kitört. Az ellenzéki televízió tulajdonosa és az Oroszországban vagyont szerzett Badri Patarkacsisvili eleve szóba sem jöhetett mint jelölt, ráadásul sikerült az ellenzéket is diszkreditálni azzal, hogy százmillió dollárral próbálta megvenni az ország legfontosabb katonai-biztonsági pozíciókban levőket. Persze, orosz pénzből... Mindehhez hozzájárult az időjárás is – napokkal korábban az egész országot belepte a hó, országszerte fennakadásokat okozva a közlekedésben. Summa summarum, Misának sikerült saját választóit mobilizálni és valószínűleg az országot is pacifizálni.

De hogyan tovább? Grúzia továbbra is az éleződő orosz–amerikai stratégiai ellentét egyik központja lesz és a Nyugat létérdeke, hogy a kis kaukázusi országban jól menjen az emberek sorsa, és megszilárduljon a demokratikus intézményrendszer. Pontosabban: Grúzia bizonyíthatja, hogy a demokrácia és a prosperitás együtt jár. Nem pedig külön, ahogy azt egyfajta (ellen)ideológiaként Moszkva szeretné a fejekbe sulykolni. Ehhez azonban Misának és egész csapatának tiszteletben kell tartani a demokratikus játékszabályokat, komolyan venni az ellenzéket és levenni abból a nagy arcból. Misa egyelőre manó a demokrácia tündérkertjében, de még sok minden lehet belőle. De ahhoz be kell tartani a demokrácia játékszabályait.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?