Minden telefont lehallgatnak

<p>Az Egyesült Államokban minden belföldi telefonhívást lehallgat és eltárol a titkosszolgálat – állapította meg az FBI egy korábbi terrorellenes ügynökének nyilatkozata alapján a The Guardian brit napilap.</p>

MTI-HÁTTÉR

Az FBI egy volt ügynöke látszólag spontán, megdöbbentő nyilatkozatot tett arra vonatkozólag, hogy az amerikai felderítés milyen kiterjedt megfigyelést folytat. Tim Clemente egykori FBI-ügynököt a CNN hírtelevízióban arról faggatták, hogy a kormány milyen eséllyel kutathatja fel egy korábbi telefonbeszélgetés tartalmát. Az ügynököt a bostoni robbantásos merénylettel kapcsolatban interjúvolták meg, miután felmerült, hogy az abban részt vett az egyik terrorista, az elhunyt Tamerlan Carnajev özvegye, a muszlim vallásra áttért 24 éves Katherine Russell is. A volt ügynök úgy fogalmazott: rendelkezésre állnak nemzetbiztonsági eszközök annak megállapítására, hogy pontosan miről beszélgettek. „Ezt az FBI nem feltétlenül akarja bíróság előtt feltárni, de segítheti a nyomozást” – mondta. A CNN közbevetésére, hogy az emberek úgy gondolják, ez nem lehetséges, az ügynök ezt mondta: „Nem, ez Amerika. Mindent rögzítenek, most is, miközben beszélünk, tetszik-e vagy sem.”

A The Guardian elemzője a nyomaték kedvéért ehhez hozzáfűzte, hogy akár bírósági végzés nélkül is minden telefonbeszélgetést rögzítenek az USA területén. A volt FBI-ügynök a hírtévében hozzátette, „minden múltbeli digitális kommunikációt felvettek és tároltak”, és „nincs biztonságos digitális kommunikáció”. Ez nem csupán annyit jelent, hogy a kormány képes arra, hogy minden kommunikációt valós időben, vagyis annak időpontjában lehallgasson. Ennél sokkal többről van szó: minden digitális kommunikációt – telefonbeszélgetést, e-mailt, online társalgást és hasonlókat – automatikusan felvesznek és tárolnak, majd ehhez hozzáférést biztosítanak a kormánynak.

„Ez a mindenhol jelen levő, korlátlan megfigyelés állama” – írta a brit lap, megjegyezve, hogy erre az átfogó tevékenységre korábban is utaltak bizonyos jelek.

Ez a minden egyes telefonhívást érintő lehallgatási és adattárolási folyamat magyarázza a The Washington Post című napilap 2010-es megdöbbentő közlését arról, hogy az NSA naponta 1,7 milliárd e-mailt, telefonhívást és más típusú kommunikációt rögzít.

Habár ezt a lehallgatási-megfigyelési rendszert a legszigorúbb titkosság övezi, nagyságát bizonyos nyilatkozatok időnként érzékeltetik. Ron Wyden és Mark Udall demokrata párti szenátorok évek óta arra figyelmeztetnek, hogy az amerikaiak elképednének, ha megtudnák, hogy kormányuk milyen tevékenységet folytat a titkos megfigyelések keretében.

A The Guardian megállapította: az Amerikai Megfigyelő Állam működésének az az alapelve, hogy nem történhet olyan emberi kommunikáció, amelyről az amerikai kormány ne szerezne tudomást. A brit lap ismert biztonsági elemzője, Glenn Greenwald megjegyezte: akármi legyen is az emberek nézete erről, a tömeges megfigyelés az önkényuralmi politikai kultúra jellemzője.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?