Mi mindent vitt a víz?

České Budějovicében tegnap délután hozzáláttak a világhírű Budvar sörgyár újraindításához. Egyelőre ez a legjobb hír Csehországból, amelynek jelentős területe napok óta víz alatt van. A Moldva menti, elöntött nagyvárosok képeit látva rögvest eszünkbe jut az 1997-es, Morvaországot sújtó árvíz.

České Budějovicében tegnap délután hozzáláttak a világhírű Budvar sörgyár újraindításához. Egyelőre ez a legjobb hír Csehországból, amelynek jelentős területe napok óta víz alatt van. A Moldva menti, elöntött nagyvárosok képeit látva rögvest eszünkbe jut az 1997-es, Morvaországot sújtó árvíz. Az emberi tragédiák, tönkrement műemlékek, pénzben kifejezhetetlen veszteségek mellett máris megkezdődött a találgatás: vajon a mostani természeti csapás vagy az 5 évvel ezelőtti okozott-e nagyobb károkat. 1997-ben összesen 63 milliárd koronára becsülték a károkat, a jelenlegi katasztrófa végösszegét természetesen egyelőre senki sem tudja. A hevenyészett, előzetes számítások szerint a helyreállítás költsége meg fogja haladni az 1997-es természeti csapás idején elköltött 60 milliárd koronát – állítja Stanislav Gross belügyminiszterre hivatkozva a BBC hírügynökség.

A CNN hírtelevízió legújabb becslése ugyanakkor már 2 milliárd dolláros, 64 milliárd koronás kárt emleget. A Špidla-kabinet keddi rendkívüli ülésén máris 1,65 milliárd korona segélyt szavazott meg, amelyet a természeti katasztrófa mentési munkálataira fordítanak. A cseh korona folyamatosan veszít értékéből, a pénzpiac megítélése szerint a további gyengülés mértéke az árvíz okozta károk mértékétől függ. A katasztrófa miatt a kabinet esetleg felmondhatja a 24 darab JAS 39 Gripen vadászgép megvásárlásáról szóló szerződést is, amely 2 milliárd dollárt emésztene fel. Emellett az árvíz okozta pénzhiány miatt felgyorsulhat a nagyobb vállalatok, például a ČEZ villamos művek privatizációs folyamata, továbbá mélyülhet a 2003-ra tervezett, eleve rekord nagyságú állami költségvetési hiány. Ami pedig a nemzetgazdaság egyes ágazatait illeti, várhatóan legjobban a mezőgazdaság és a turizmus szenvedi meg az „égi áldást”. E száraz tények, sötét jövőt jósoló prognózisok végkövetkeztetése pedig az lehet, hogy a kényszerű kurtítás előtt álló költségvetési keretek, na meg az 1997-es árvíz után kibocsátott államkötvények visszafizetésének terhe miatt a cseh kormány máris lemondhat nagyszabású szociális programjáról, a svéd jóléti modell csehországi megvalósításáról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?