Mekkora csomag lesz?

Miközben az egyszerű választópolgárok a parlamenti és parlamenten kívüli pártok egész országot elárasztó óriásplakátjainak vélt költségein morfondíroznak, gazdasági elemzők már a választások utáni megszorító intézkedések várható csomagját próbálják becsempészni a köztudatba.

Miközben az egyszerű választópolgárok a parlamenti és parlamenten kívüli pártok egész országot elárasztó óriásplakátjainak vélt költségein morfondíroznak, gazdasági elemzők már a választások utáni megszorító intézkedések várható csomagját próbálják becsempészni a köztudatba. Ez állítólag jóval könnyebb lesz az 1999-ben kapottnál, vagyis a gazdasági megszorítások terhei elviselhetőbbek lesznek a három évvel ezelőttieknél. Már-már megnyugató a hír. Hiszen arról szól, a háztartások számára várhatóan „csak” 20, nem pedig 35 százalékkal drágul a gáz és villany. Ha eltekintünk a nyugati és a szlovákiai keresetek arányától, a vezetékes telefon használatának esetleges drágítása ellen sem tiltakozhatnánk különösebben, hiszen még mindig csak a felét fizetjük az ilyen szolgáltatásért, mint amennyit az uniós tagállamokban fizetnek. Nem kizárt a vízdíjak emelése, a szociális járadékok csökkentése sem. És emlegetik, redukálják az államigazgatásban dolgozók számát. De ne rontsuk előre a kedvünket, egyelőre az a nagy kérdés, az őszi választásokat követően ki alakíthat kormányt.

Kétségtelen, hogy bár az új kormány korántsem kifogástalan állapotú gazdaságot talál majd felállásakor, nyilvánvalóan más helyzetben kell megszorító döntést hoznia, mint az 1998-as választások után alakult kormánykoalíciónak kellett. Megkezdődtek a reformok, konszolidált helyzetbe kerültek a bankok. Ivan Mikloš, aki egyelőre belülről látja az államkasszát, például úgy véli, a gazdaság gyorsabb növekedésének köszönhetően nőnek majd a költségvetési bevételek, ezért nem lenne szükség drámai megszorításokra. ĺgérget az ANO és a Smer is: mindkét párt állítja, hogy főképp az államigazgatás olcsóbbá tételével, nem pedig a lakosság terheinek növelésével csökkentené a költségvetési hiányt. Tény, hogy kormánykívüliként könnyű ígéretet tenni az államigazgatási költségek leszorítására éppúgy, mint a reálkeresetek megkétszerezésére. A pillanatnyilag ellenzéki pártot esetleges kormányra kerülését követően feltehetően négy év múlva számoltatja el a választópolgár, addig meg annyi minden megmagyarázható. Ezért nagyobb a valószínűsége annak, hogy bár az ősszel alakítson kormányt bármely párt, azoknak a gazdasági elemzőknek lesz igazuk, akik szerint a lakosság jövőre sem mentesül a drágulástól. Legyen vigasz, hogy talán mérsékelt lesz. Persze, a legjobb hír az lenne, hogy az ősszel megalakuló kormány haladéktalanul belevág az államigazgatási költségek érezhető lefaragásába. Csakhogy félő, az ilyen lépésre még jó ideig nem lesz meg a politikai akarat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?