Marad az aprópénz

Vannak olyan helyzetek, amikor csak a rossz és a még rosszabb között választhatunk. Szlovákiában ez a dilemma gyakorlatilag naponta visszatérő gondot okoz. ĺgy volt ez legutóbb a minimálbér emelésekor is.

Vannak olyan helyzetek, amikor csak a rossz és a még rosszabb között választhatunk. Szlovákiában ez a dilemma gyakorlatilag naponta visszatérő gondot okoz. ĺgy volt ez legutóbb a minimálbér emelésekor is. Az egyik fél szerint a béremelés rontja az ország versenyképességét, drágítja a munkaerőt, s ezért a munkanélküliség növeléséhez járul hozzá, miközben a másik fél a munkaerő elértéktelenedését szerette volna e lépéssel megakadályozni. A kormány döntése értelmében a jelenleg 4920 koronás minimálbér októbertől 5570-re emelkedik; e szociális jellegű intézkedés minden 50. munkavállalót érinti. Sok ez az emelés vagy kevés? Nem vitás, az ilyen jellegű közérzetjavító intézkedés tipikusan a közelgő parlamenti választások fegyvertárába tartozik, ezért úgy tűnhet, inkább politikai, mint gazdasági kényszer váltotta ki. Másrészt nem árt, ha körbenézünk és megvizsgáljuk, másutt mekkora a legálisan adható legkisebb bér. A gyors körképből kiderül, míg nálunk a minimális órabér 0,68 euró, addig Csehországban 0,88, Magyarországon 1,21, Lengyelországban pedig 1,22 euró. Az Európa legfejlettebb államának számító Luxemburgot inkább ne említsük, ahol 9,7 euró e mutató, ami bizony több mint 400 koronának felel meg. Tehát ha ebből a szemszögből nézzük a dolgokat, bizony indokolt volt a béremelés, sőt nagyvonalúbb is lehetett volna az állam. Főleg, ha tudjuk, hogy az Európai Unió ajánlása szerint a minimálbérnek el kellene érnie az átlagfizetés 60 százalékát, ami Szlovákia esetében 8210 koronának felel meg. Azonban megszokhattuk már, hogy az Európai Uniót csupán akkor tekintjük hivatkozási alapnak, ha adóemeléshez, költséglefaragáshoz, áremeléshez folyamodik a kabinet. Visszatérve a minimálbérhez, leszögezhető: nem szerencsés, ha adminisztratív módon próbálják a fizetéseket emelni, nem előnyös, ha a realitásokat mellőzve művi úton szeretnének jobbítani az aprópénzért dolgozók helyzetén. Viszont amíg 20 százalék körül mozog az állástalanok aránya, addig senki ne várja, hogy a bérek szárnyalni kezdenek. Ha a kormány valóban befektetőbarát politikát folytatna, ha a vállalkozók nyakába kisebb adókat zúdítana, akkor – ha csupán lépésről lépésre is – természetesen úton fokozatosan emelkednének nálunk a fizetések. Nálunk egyelőre a természetes út nem természetes, marad a régi idők reflexeit idéző adminisztratív döntés.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?