Madárpara

A vírushordozók már a spájzban vannak. Talán csak napok kérdése, hogy a madárinfluenza nálunk is felüsse fejét. És hiába követem régóta a fejleményeket, még mindig nem vagyok képben, nem tudom, mennyire készült fel az egészségügyi tárca a várható helyzetre.

A vírushordozók már a spájzban vannak. Talán csak napok kérdése, hogy a madárinfluenza nálunk is felüsse fejét. És hiába követem régóta a fejleményeket, még mindig nem vagyok képben, nem tudom, mennyire készült fel az egészségügyi tárca a várható helyzetre. Két hónappal ezelőtt azzal próbálták nyugtatni a közvéleményt, hogy nem is feltétlenül szükséges mindenkinek oltóanyag, elég, ha a baromfiakkal foglalkozó dolgozók beoltására elegendő szérumot vételeznek, emberre egyébként sem veszélyes a vírus. A tapasztalt tévénéző már akkor sejtette, közel a baj. Ráadásul a lakosság változatlanul keveset tud a vírusról és mutációiról.

Az sem nyugtat meg, hogy Szlovákiában a „madárinfluenza” a 2005-ös év listavezető szava lett, ezt ragozták leggyakrabban, még II. János Pál pápa halálánál és a „valóságshow” szóösszetételnél is gyakrabban. Mivel már öt uniós országban, legutóbb az ausztriai Graz mellett mutatták ki a H5N1 jelzésű, emberre is veszélyes vírustörzset, egyre több madártetemet küldenek virológia vizsgálatra. Eredmény azonban csupán 7–10 nap múlva várható, a vándormadarak kóborlását viszont nem lehet szabályozni, azok magasról fütyülnek az államhatárokra, sőt a fertőzés elterjedését akadályozni hivatott védzónákra is. A közismerten rugalmas hazai szervek valószínűleg csak akkor vezetik be a veszélyességi skála „tízes fokozatú” óvintézkedéseit, ha az első szlovák állampolgárt megfertőzi a vírus. Amíg csak madarak betegszenek meg, nem tesznek komolyabb intézkedéseket. Egy biztos: a probléma feltartóztathatatlanul közeledik, mire ezt leírom, lehet, már be is repült, ám az optimistább forgatókönyv szerint is tavasszal érkezik a költöző madarakkal. Előre sajnálom a baromfitenyésztőket, mert néhány riasztó tévériport után a nép várhatóan minden teketória nélkül eltolja majd magától a grillcsirkét.

Addig is, amíg ez bekövetkezik, véssük eszünkbe a szaktárca higiéniai tanácsait. Gyakori kézmosás, az esetleges fertőzésgóc és minden olyan hely kerülése, ahol sok ember gyűlik össze. Sokat kell tartózkodni a friss levegőn, sokat kell szellőztetni, elegendő vitamint kell fogyasztani, mozogni kell, röviden: erősíteni az immunrendszert. Rajta, fogjunk hozzá!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?