Logikus és faktikus

Richard Nixon annak köszönhette bukását, hogy a Watergate-ügyben tett tanúvallomásaiban túl sok úgynevezett nem faktikus kifejezést használt, és erre pszichológusok is felfigyeltek.

Richard Nixon annak köszönhette bukását, hogy a Watergate-ügyben tett tanúvallomásaiban túl sok úgynevezett nem faktikus kifejezést használt, és erre pszichológusok is felfigyeltek. Idézni, sajnos, nem tudok, ám például egy ilyen kijelentés nem faktikus: „Mindazonáltal úgy vélem, hogy valószínűleg nem ütközünk majd akadályokba a gondolat megvalósítása felé tett lépésnél.” Gyakorlott politikusok szokták tökélyre fejleszteni a mellébeszélésnek ezt a fajtáját. Nagyon megörültem, mert rájöttem, hogy egy olyan országban élek, ahol az elnök nem csinál ilyen típusú gazemberségeket. Rudolf Schuster igenis nagyon faktikus kifejezéseket használ, nála a krumplileves az krumplileves – lenne, ha ugyanoda jutott volna, mint amire egykor kilátása volt. Na tessék, már én is nem faktikus kifejezéseket használok. Az elnökről viszont nem lehet ugyanezt elmondani. Egyrészt mert könnyen lehet, hogy sajtóperbe fog, másrészt meg az általam eddig látott fellépései során annyira határozottan beszélt, hogy láttam, meg van róla győződve, hogy minden, amit mond, logikus és átlátható, könnyen megemészthető, hogy a bélcsatorna egyéb működési jellegzetességeit már ne is említsem. Hétfőn délben láttam az utolsó találkozását a néppel – eléggé baráti hangulatban zajlott, tényleg nagyon közel kerültünk egymáshoz a túlzsúfolt repülőtéri VIP-fogadóban. Az USA jót tett kedélyének, ismét közelebb került néhány ezer kilométerrel Dél-Amerikához meg az anakondákhoz, no meg Bush is kezet fogott vele (mármint Schusterrel, egy anakondának nincs keze). Érthető volt tehát az amerikai fogpaszta- (vagy protézis-?) mosoly a csuromvizes elnöki fürtök alatt, a mennyekben érezhette magát. Milyen kár, hogy a kollégák egyből visszarángatták a földre, azaz Szlovákiába, mert nem érdekelte őket sem Bush golfkészlete, sem Chrétien juharpálinkájának az íze, szemtelenül egyből a választásokról és a korábbi kijelentéseiről kezdtek érdeklődni. „A HZDS egészen biztosan megnyeri a választásokat” – szögezte le az államfő. Majd arról beszélt, hogy az alkotmány szerint neki csak „elvileg” kell felkérnie kormányalakításra a választások győztesét, azaz nem muszáj. Harmadrészt viszont leszögezte, hogy ő nem avatkozik bele, azon kívül, hogy mindenkit megkér, menjen el szavazni. Majd ismét arról beszélt, hogy Szlovákia elindult egy úton. Majd ismét arról, hogy nem akar beleavatkozni. Fontos bejelentések voltak ezek, csendben dolgoztak a kamerák, megörökítették. Nixontól eltérően Schuster határozottan beszélt. Csak éppen a logika leghalványabb jele nélkül.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?