Külügyminiszteri körlevél Washingtonból

Colin Powell amerikai külügyminiszter sürgette az európai kormányokat, mihamarabb kössenek kétoldalú egyezményt az Egyesült Államokkal arról, hogy nem adnak ki amerikai katonákat a nemrég létrehozott Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC).

Colin Powell amerikai külügyminiszter sürgette az európai kormányokat, mihamarabb kössenek kétoldalú egyezményt az Egyesült Államokkal arról, hogy nem adnak ki amerikai katonákat a nemrég létrehozott Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC).

Powell augusztus 17-i keltezésű levelében arra buzdította a címzetteket, hagyják figyelmen kívül az Európai Uniónak azt az intését, hogy várjanak az egyezményekkel a közös álláspont kialakításáig. „Egyes hangok az Európai Unióban sajnálatos módon azt javasolták, hogy a kormányok ne kössenek egyezményt az Egyesült Államokkal a 98. cikk alapján, amíg az EU ki nem alakítja erről közös álláspontját” – írta Powell a The New York Times tegnapi száma szerint. Az Egyesült Államok értelmezésében az ICC-t létrehozó szerződés 98. cikke lehetővé teszi a részes országoknak, hogy kétoldalú alapon mentességben állapodjanak meg egymás katonái számára.

Az EU-nak a hét végén Koppenhágában tanácskozó külügyminiszterei várhatóan foglalkoznak az amerikaiak által kért mentességgel. Az Európai Bizottság – egy bizalmas dokumentumának tanúsága szerint – ellenzi a washingtoni követelést. „Az Egyesült Államok által javasolt kétoldalú szerződéseket nem engedélyezi az ICC-megállapodás 98. cikke. Az ICC-szerződésben részt vevő állam a szerződés céljával és értelmével ellenkező módon cselekszik” – áll az Európai Bizottság dokumentumában a lap értesülése szerint.

Egy amerikai diplomata figyelmeztetett, hogy megváltozhat Washington viszonyulása a NATO-hoz, ha az EU nemet mond. Pierre-Richard Prosper, a háborús bűnök ügyében illetékes amerikai nagykövet a dán sajtónak adott interjújában arra is célzott, hogy a NATO-tagságra pályázó országok esélyeit ronthatja, ha nem hajlandók a kétoldalú egyezmény megkötésére. „Ez olyan téma lenne, amelyet a NATO-val összefüggésben kell megvitatni” – mondta. Philip Reeker, a külügyminisztérium szóvivője azonban leszögezte: Prosper szavai csak a kormány mély aggodalmát fejezik ki, nincs összefüggés a között, hogy egy ország NATO-tag lesz-e, és hogy ez az ország köt-e kétoldalú egyezményt Washingtonnal.

Washington nem csatlakozott az ICC-hez. A kormány attól tart, hogy az Egyesült Államok ellenségei békeküldetésekben részt vevő amerikai katonákat citálhatnak bíróság elé és hurcolhatnak meg.

Az ICC – nemzetközi joghézagot pótolva – az első olyan állandó nemzetközi jogi intézmény, amely egyének ellen járhat el, olyan személyek ellen, akiket háborús bűncselekményekkel, népirtással, az emberi jogok tömeges megsértésével vádolnak, saját országuk azonban nem tudja vagy nem akarja felelősségre vonni őket.

A szerző az MTI washingtoni tudósítója

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?