Külügyi nyitás? Dehogy. Zárás!

<p>Ha van egy sikeres egyetemi szak, akkor egy normális országban azt az állam támogatja. Vannak országok, ahol nincs erre forrás, de legalább élni hagyják a szakot. Magyarországon egy sikeres szakot mindenféle társadalmi egyeztetés nélkül bezárnának.</p>

Legalábbis úgy tűnik a Magyar Rektori Konferenciáról kiszivárgott információk szerint, hogy a kormány a nemzetközi tanulmányok szakot levenné a 2016-ban indítható képzések listájáról, tehát idén ősszel lehetne rá jelentkezni utoljára. Palkovics László államtitkár illetve az Emberi Erőforrások Minisztériumának e döntése nemcsak érthetetlen, de nélkülözne minden szakmai egyeztetést. Több szak léte és nem léte függ a várható áprilisi jogszabály-módosítástól.

Az állam dönthet úgy, hogy állami támogatást – tulajdonképpen tandíjmentességet – biztosít azokon a szakokon, amelyeket kiemelten fontosnak tekint. Ha ilyen támogatás nincs, akkor a szak önköltséges, vagyis tisztán piaci alapon dől el, hogy befizeti-e magát a hallgató egy diplomára. Ez a tandíj mértékétől függően a társadalmi mobilitásban már okozhat zavart. Az elmúlt években például teljesen önköltséges lett a jogászképzés.

De ez még mindig életképesebb döntés, minthogy az állam egyszerűen eldöntse a hallgatók és szüleik helyett, hogy milyen szak létezhet egyáltalán. Mindez a rosszemlékű ötvenes éveket idézi, amikor a kommunista hatalom megszüntetett egyes, az ideológiájával összeférhetetlen képzéseket, például a pszichológiát.

Na de azért a nemzetközi szakok kiiktatása különösen pikáns kérdés. Egyrészt épp a magyar külpolitikai „személyzet fiatalítása” idején azt a szakot kinyírni, ahonnan elvileg az utánpótlás érkezhet, magába foglal némi önellentmondást. Másfelől a nemzetközi szakok rendkívül sikeresek, még úgy is, hogy sok helyen tandíjat kell fizetni. Tehát úgy ítélik meg a 18 évesek, hogy megéri nekik ez a befektetés.

Ez pedig nem véletlen. A nemzetközis hallgatók sok mutatóban jobban teljesítenek az átlagnál egy 2013-as Educatio felmérés szerint. Diplomájuk külföldön is versenyképes, itthon és külföldön is jól fizető munkahelyekre jutnak be. Az átlagos jövedelmük a végzés után nettó 200 ezer forint feletti, míg a magyar átlag alig 150 ezer.

Miközben Magyarország célja, hogy a nemzetközi szervezetben helytálljon, külügyi nyitáspolitikákat hirdet, egyszer csak kiesik egy javaslat egy dossziéból, amely 16 felsőoktatási szak megszüntetését irányozza elő. Nonszensz. Kontraproduktív. Antidemokratikus.

A szerző külpolitikai szakértő

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?