Közvetlen beleszólás

<p>A múlt heti bősi népszavazás története újabb bizonyítéka annak, hogy Szlovákiában a helyi referendumok rendszere nem úgy működik, ahogy kellene. Ahelyett, hogy a népszavazás értelmes esélyt adna az embereknek a helyi ügyekbe való közvetlen beleszólásra és ezzel növelné a demokratikus intézményrendszer iránti bizalmat, a jelenlegi gyakorlat mellett inkább az állampolgárok ellenérzéseit erősíti az állam működési mechanizmusaival szemben. Ezzel mihamarabb kezdeni kell valamit.&nbsp;</p>

Maga a népszavazás érdekes eleme a demokratikus rendszereknek, hiszen ezek alapja egyébként a képviseletiség. Egy kis lélekszámú városállammal szemben a modern demokráciákban a lakosság a politikai döntéseket általában nem közvetlenül, hanem választott képviselőkön keresztül hozza. A népszavazás intézménye ezzel szemben közvetlen demokratikus elem, azaz az embereknek közvetlen beleszólást enged a közügyekbe. A képviseleti demokráciákban elsősorban az ellensúly szerepét kellene betöltenie, egyfajta ellenállási lehetőséget nyújtva a lakosságnak a választott képviselői által követett politikai irányvonallal szemben. Az ellensúlyozás megvalósulhat országos és helyi szinten is, utóbbi esetben általában a helyi önkormányzat, de esetenként akár az állam működésének kritikájaként.

A népszavazás népszerű az új, fiatalos politikai pártok körében, amelyek paradox módon nemegyszer épp a politika tagadásával és a képviseletiség elvének kritikájával szereznek támogatókat. Az már más kérdés, hogy hatalomra kerülve az ellenzékben egykor a közvetlen demokráciát pártoló politikai erők hirtelen ráéreznek a képviseletiség ízére. Ráadásul az sem nyilvánvaló, hogy előnyös lenne-e a népszavazások mainál jelentősebb szerepe a közéletben, hiszen a modern szakpolitikai kérdések általában komplexek és nehezen eldönthetők „civilek” által.

A helyi népszavazások két feltétel teljesülésével működhetnének igazi ellensúlyként. Egyrészt törvényben kellene lefektetni, hogy pontosan mi mindenről lehet helyi népszavazást tartani, és mely esetekben ügydöntő erejű a népszavazás. A kör biztosan szűkebb lenne, mint ma, de a szűkítés egyben megerősítést is jelentene, hiszen – és ez a második feltétel – a kormánynak mindenképpen respektálnia kellene az eredményt. Ez lenne a legjobb megoldás mindenkinek, elsősorban azoknak a polgároknak, akik az urnákhoz járulnak. Nem fordulhatna elő az, mint Bősön, hogy egy olyan ügyben zajlik népszavazás, melynél vitatott, hogy helyben lehete szavazni róla (hiszen országos szintű kérdésről van szó), de az sem, hogy a kormány nem tartaná tiszteletben az eredményt. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?