Közellenségek

<p>Henrik Ibsen 1882-es darabja, A közellenség &ndash; a magyar közegben inkább A hazaáruló címmel ismert &ndash; politikai témát boncolgat, és a berlini SchaubühneamLehniner Platz idei előadásában a kontextus megváltoztatásával üzenete még aktuálisabbá válik.&nbsp;</p>

Thomas Stockmann, egy kisváros fürdőorvosa rájön, hogy a közösség egyetlen potenciálját jelentő fürdő vize mérgező. A fő konfliktus az, hogy a polgármester, Peter – nem mellesleg Thomas testvére – megpróbálja eltussolni az ügyet, mondván beláthatatlan következményekkel járna, ha a sajtó megszellőztetné a dolgot, a fürdővendégek elmaradnának, és milliós fejlesztésekre lenne szükség, amit – a szerződés előnytelensége miatt – nem a nagybefektetők, hanem a helyiek fizetnének. A sajtó kezdetben Thomas oldalán áll, de mivel a kiadó Aslaksen egyben a háztulajdonosok érdekszervezetének vezetője, Peter az adóemelés rémével a maga oldalára tudja állítani. A főszerkesztő Hovstad és munkatársa, Billing kezdetben harcias – itt forradalmi – retorikájuk ellenére végül szintén beadják a derekukat, meghajlanak Peter érvei és a városháza presztízse előtt, sőt, haszonszerzési reménnyel Thomas ellen fordulnak. Az, hogy a víz valóban mérgező, senkit nem érdekel.  Thomas elkeseredésében fórumot hív össze, ahol már nemcsak a fürdőről, hanem a korrupt társadalmi viszonyokról is beszél és változást, forradalmat követel. A lakosok azonban ellene fordulnak és elkergetik a színről. A slusszpoén? Thomas apósa, ebben a rendezésben a terepgatyásfarkaskutyás helyi vállalkozó Kiil felvásárolja a botrány miatt értékét vesztő fürdő részvényeit, és Thomasnak ördögi alkut ajánl: vonja vissza a mérgezésről szóló tanulmányát és megkapja a részvényeket. A darab végén Thomast látjuk, kezében a részvénycsomaggal, döntése kétséges.  Ibsen darabja ma bármilyen közösségi cselekvés nehézségéről, sőt lehetetlenségéről szól. De a berlini társulat feldolgozása nem hagy kétséget afelől, hogy ha senki nem lép, akkor a kutyás ember, a darab egyetlen igazán önző alakja, a környezetét semmibe vevő „vállalkozó” nyer. Nem mellesleg: az ő gyára mérgezi a vizet.  Hát éppen ezért kell elmenni választani, újra és újra. A fásultságot kihasználó kutyás fickónál mindenki jobb: jobb a kompromisszumaiban saját magát elvesztő Peter, a falnak menő és onnan visszapattanó Thomas, az opportunista Aslaksen is. Bennük legalább keveredik az önzés az ideállal, az emberi gyarlóság az emberi nagysággal. Nem ők azok, akiket érdemelnénk, de ők korunk és társadalmunk termékei, akik kényszerpályákon mozogva futnak bele pofonokba, érnek el sikereket, korrumpálódnak és néha – ha nagyon jó a csillagok állása – talán még felül is emelkednek önmagukon, hogy valami jót tegyenek választóikért.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?