Bár a magyarországi politikai helyzet évek óta inkább a politikai abszurd kategóriában kezelendő, még mindig tud meglepetésekkel szolgálni. Nem abban az értelemben, hogy olyasvalami történne, amire nem számítottunk, inkább azon képedünk el, hogy a politikában nincs olyan helyzet, amikor nem lehet mélyebbre süllyedni.
Kötelező hazugság
Az MSZP–SZDSZ-koalíció felbomlása után a kisebbségi szocialista kormány első dolga az volt, hogy „visszacsinálja” az egészségügyi reform gúnynéven futó valamit, amit néhány hónappal ezelőtti elfogadásakor mélyreható reformként és hatalmas sikerként ünnepelt Gyurcsány Ferenc pártja. Persze, az egészségügyi moloch átalakítása magyar módra messze volt a reformtól, de a Fidesz kreálta tömeghisztéria hatására ez is elfogadhatatlannak bizonyult. Azóta az is kiderült, hogy bár ellenzékből Orbán Viktor nemzetárulásnak titulál minden reformkísérletet és racionalizációs intézkedést, a színfalak mögött a Fidesznek is más tervei vannak az egyre reálisabbnak látszó előrehozott választások utáni időszakra. Legalábbis erről számolt be az ellenzéki vezér egy zártkörűnek vélt rendezvényen, ahonnan persze kiszivárogtak az információk. A résztvevők például megtudhatták, hogy a Fidesz, hivatalos retorikájának homlokegyenest ellentmondva, kormányra kerülése esetén az első két évben megszorító intézkedéseket vetne be, leállítaná a nagy állami beruházásokat és befagyasztaná a nyugdíjakat.
Az ilyen jellegű terveket persze csak üdvözölni lehet egy olyan országban, ahol a gazdasági helyzet olyan, mint ma Magyarországon. Az a gond, hogy ilyesmiről arrafelé nyíltan nem lehet beszélni, csak holmi zártkörű rendezvényen. Ha azonban kiszivárognak az infók – márpedig általában kiszivárognak, lásd: Őszöd –, akkor baj van. Az a kurióz helyzet állt most elő, hogy az MSZP és a Fidesz mintha szerepet cserélt volna. Most, paradox módon a reformimázsának hátat fordító MSZP, megfeledkezve az őszödi blamázsról, kritizálja a Fideszt bújtatott reformtervei miatt. A Fidesz pedig cáfol, abban bízva, hogy nem készült hangfelvétel az ominózus beszédről.
Egyre inkább úgy tűnik tehát, hogy a magyar politikában kötelező a hazugság – hazudniuk kell a pártoknak terveikről, hazudni kell az ország helyzetéről, és arról, mi a következménye annak, hogy tovább halasztják a halaszthatatlan reformokat. Hogy ennek mi lesz a vége, azt nehéz megjósolni, de úgy tűnik, a jelenlegi állapot sokkal tovább tarthat annál, mint hinnénk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.