Részlet Marc Chagall Születésnap című, 1923-as művéből (Forrás: Albertina)
Chagall, az idei ünnepi időszak művészettörténeti látványossága Bécsben
Azon kevés művészek egyike volt, akiknek még életében kiállítást rendeztek a Louvre-ban, pedig eredetileg nem is volt francia. Az európai modernisták első generációjának utolsó túlélőjeként emlegették: Marc Chagall életművéből válogat a bécsi Albertina. Kiállításajánló.
Nem csupán a csillogó-villogó karácsonyi vásárokról szól az ünnepi Bécs: az osztrák főváros vezető múzeumaiban és galériáiban rendszeresen találkozhatunk a művészettörténet fontos alakjaival.
A mostani időszak legjelentősebb ilyen attrakciója az Albertina múzeum Marc Chagall-tárlata. Ha tervezünk tehát egy bécsi kirándulást az ünnepek időszakára, a forralt borozás mellé érdemes egy múzeumlátogatást is betervezni.
Marc Chagall a 20. század legismertebb művészei közé tartozik, egyedülálló életműve több mint hét évtizedet ölel fel, 1905-től egészen az 1980-as évekig terjed. A művész haszid zsidó munkáscsaládban született és a mai fehéroroszországbeli Vitebsk kisvárosban nevelkedett. Korai gyerekkora élményei egész életére kihatottak. Festészete Párizsban teljesedett ki, ahol végérvényesen le is telepedett, de a második világháború idején – bár angolul sosem tanult meg – New Yorkban is élt.
Bármennyire is ismerősnek tűnhetnek Chagall szeszélyes és költői képi világai, képei megannyi apró részletet tartalmaznak, melyek újabb és újabb rejtélyeket tartogatnak a figyelmes szemlélő számára.
Életműve a hagyományos és az avantgárd között ingadozik – és ez nem csak a stílusára, hanem képei mondanivalójára is igaz. Chagall a 20. századi művészeti irányzatai – a primitivizmus, a kubizmus, a fauvizmus és a szürrealizmus – hatására alkotta meg saját vizuális nyelvét.
Festményein dominálnak az anyaság és a születés, a halál és a szerelem témái. Egyes visszatérő motívumok, mint a kakas, a szamár, a tehén és a hal, jelentése rugalmas: Chagall kompozícióiban a látszólagos ellentmondások és kontrasztok egyfajta illogikus logikát teremtenek, ahol a hagyományos képi formák mellett a pszichológiai dimenzióval válik hangsúlyossá.
Az Albertina Múzeumban látható kiállítás 90 Chagall-művet vonultat fel. A válogatás a művész teljes alkotói pályáját felöleli.
A kiállítás február 9-ig látogatható a bécsi Albertina múzeumban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.