A Kamaszok sorozatot vetíteni fogják a brit iskolákban

d

A Netflix minisorozata, a Kamaszok alig egy hónap alatt 66 milliós nézettséget produkált. Ennél is fontosabb azonban, hogy élénk társadalmi vitát generált szülők, pedagógusok, pszichológusok, sőt politikusok körében is. A brit kormányfő a Downing Street-en fogadta az alkotókat, és meglepő bejelentést tett.


 

Keir Stramer miniszterelnök azzal kezdte a beszélgetést, hogy apaként nagyon megrázta őt a négy részes sorozat, amelyben egy 13 éves fiút gyilkosságba kerget a közösségi oldalakon zajló állandó zaklatás és a különböző káros online tartalmak, miközben a szülők azt hiszik, gyermekük biztonságban van otthon, a szobájában. 

A brit kormányfő, aki 14 éves lányával és 16 éves fiával együtt nézte meg a sorozatot, kemény leckének nevezte a látottakat. Már másnap találkozót kezdeményezett az alkotókkal, hogy megvitassák, hogyan lehet megvédeni a kamasz fiúkat az Andrew Tate-féle influencerek által gerjesztett erőszakos nőgyűlölettől és az ezzel kapcsolatos online zaklatástól, illetve mire kell figyelniük a szülőknek.

A miniszterelnöki hivatal a találkozó után közölte: 

támogatják a Netflix kezdeményezését, hogy a drámasorozatot országszerte ingyenesen bocsássák a középiskolák rendelkezésére. Szerine az iskolákban való vetítés „segít a diákoknak jobban megérteni a nőgyűlölet hatását, az online radikalizálódás veszélyeit és az egészséges kapcsolatok fontosságát”.

A Liverpool környékén forgatott sorozat a szakemberek szerint alaposan „betalált“ – olyan valós problémákra hívja fel a figyelmet, amelyeket sokan nem is regisztrálnak. Ennek fő oka az a generációs szakadék, melyet érzékletesen jelenít meg a sorozat a kamaszok kódolt nyelven zajló netes kommunikációjának felfedésével. A forgatókönyvírók, Jack Thorne és a főszereplő fiú apját játszó Stephen Graham azt is megmutatják, hogy a hagyományos szülői szerepek mennyit változtak az elmúlt években. Az apák ma már nehezebben találnak utat fiaikhoz, hiszen alig ismerik őket, csak annyit látnak, hogy gyermekük állandóan a számítógép előtt ül.

Ez nem egy olyan kihívás, amelyre a politikusok egyszerűen törvényeket alkothatnak. Higgyék el nekem, ha meg tudnék húzni egy kart, hogy megoldjam, megtenném

– mondta a brit kormányfő. Jack Thorne forgatókönyvíró szerint elsősorban azért forgatták le a Kamaszokat, hogy széles körű vitát generáljanak vele. 

Tehát az, hogy lehetőségünk lesz bevinni a sorozatot az iskolákba, minden várakozásunkat felülmúlja

– mondta a talákozó után. „Reméljük, hogy a tanárok beszélgetni fognak a diákokkal, de amit igazán remélünk, az az, hogy a diákok egymás között is beszélgetni fognak”.

Stephen Graham, a dráma társalkotója az Associated Pressnek elmondta, hogy szerette volna, ha a történet a vádlott látszólag hétköznapi életére összpontosít. Szerinte amikor fiatalok körében halálos bűncselekmény történik, az az első reakció, hogy a gyilkosság gyanúsítottjának hátterét és neveltetését kérdőjelezik meg. 

„De mi van akkor, ha nem csak a családról van szó?” - tette fel a kérdést Graham. „Talán mindannyian felelősek vagyunk. Az iskola, a társadalom, a szülők. Az egész közösség.”

Gavin Stephens, az brit országos rendőrfőnöki tanács elnöke a sorozat kapcsán arra figyelmeztetett, hogy Andrew Tate káros hatása nyilvánvaló, mert a kamaszok az ő incel-videói hatására bántalmazzák előbb online, aztán élőben is egymást. 

Mi az az incel?

Az incelek – angolul involuntary celibates – azok a nem önkéntes cölibátusban élő férfiak, aki internetes szubkultúrába tömörülve szexmentes életet élnek. Vágynak az intim kapcsolatra, de annak hiánya miatt a nőket hibáztatják, akik szerintük csak a férfiak gazdag és vonzó húsz százaléka iránt érdeklődnek. Az elutasítottság felett érzett dühüket on­line közösségekben fejezik ki, összeesküvés-elméleteket gyártanak, az utóbbi tíz évben pedig több mint tucatnyi esetben terveztek és hajtottak végre gyilkosságokat nőgyűlölő indokból. 

Az Egyesült Királyságban a rendőrség jelenleg évente több mint egymillió, nők és lányok elleni erőszakkal kapcsolatos bűncselekménnyel foglalkozik, ami az összes regisztrált bűncselekmény egyötödét teszi ki.

A gyerekek okostelefon-használata miatti növekvő aggodalom, valamint a pornográfia és a szélsőséges tartalmak könnyű hozzáférhetősége miatt Tate és a hozzá hasonló influencerek gond nélkül elérik a kiskorúakat. Andrew Tate, aki Tristan nevű testvérével együtt brit-amerikai kettős állampolgár, és tavaly emberkereskedelemmel, illetve nők szexuális kizsákmányolására irányuló szervezett bűnözői csoport létrehozásával vádolták meg, a napokban közleményt adott ki, melyben visszautasítja a Kamaszokban rá és mozgalmára utaló kijelentéseket.

Egyelőre nem tudni, mikor kezdik vetíteni a sorozatot a brit iskolákban, az azonban már egyértelmű, hogy a nézők többsége szeretné, ha folytatódna a történet. Sokak szerint ugyanis bőven van még mit megmutatni, például az áldozat, Katie családját, a nyomozó és fia, Adam kapcsolatát – annál is inkább, mivel a fiút szintén zaklatják az iskolában – valamint a tettes legjobb barátja, Ryan sorsát. Tőle kapta Jamie a kést, de elfogása után nem sokat tudunk meg róla. A karaktert játszó fiú egyébként sokáig versenyben volt a főszerepért, amelyet végül Owen Cooper kapott meg.

A sorozatról szóló kritikánkat itt olvashatják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?