Viharos közbiztonsági fórum Kürtön – az alkalmazkodni képtelen lakosok túszainak érzik magukat a helyiek

Kürti közbiztonsági fórum
Kürt |

Garázdálkodások, fenyegetések és támadások keserítik meg az érsekújvári járásbeli Kürt lakosainak mindennapjait. Az alkalmazkodni képtelen, javarészt beköltözött lakosok nincsenek tekintettel senkire, a helyiek ezért március 21-én azzal a kéréssel fordultak a község vezetéséhez, hogy rendezzenek közbiztonsági lakossági fórumot. A községben fennáll a prostitúció és a drogozás gyanúja is.  

Kovács Viktória szervezőként a bevezetőben elmondta, 

nem csak problémák idején kell megszólalniuk, hanem akkor is, amikor változásra van szükség, és együtt kell keresni a megoldást. Betörések, illetéktelen behatolások, olyan történések miatt, amelyek miatt az itt élők nem merik kiengedni a gyermeküket, vagy maguk se mernek kimenni az utcára. Közösen kell kiállni a közbiztonság fontossága mellett a helyi szervezetekkel, ezért együttesen fordultak a község vezetéséhez, hogy kezelje ezt a témát annak komolyságához mérten. 

Kevés a rendőr

A fórum vezetésével Kaszás Dávidot bízták meg. Téglás János, Kürt polgármestere köszöntötte Štefan Čomort az állami rendőrség udvardi központjának dolgozóját, aki már a találkozó kezdetén kitért arra, hogy kevés az alkalmazottjuk, és a központjukhoz 15 kisebb-nagyobb település tartozik. Időnként előfordul, hogy a szolgálatot végző rendőrök elfoglaltsága miatt Párkány, Komárom, vagy Léva felől érkeznek ki a rendőrök Kürtre. A községben jelenleg csak egy községi rendőrt tudnak alkalmazni, ennyire futja a költségvetésből. Ellenben van 37 térfigyelő kamerájuk, amelyek egy részét a falu központjában helyeztek ki, valamint más forgalmasabb területeken. 

A kürti lakosok egymásnak adták a mikrofont és arra panaszkodtak, hogy 

ha idegen hatol be a magántelkükre, megkárosítja létesítményeiket, közel 40 percig kell várniuk, míg kiérkezik a segítség, és olyankor sem mindig találják meg a szükséges lakcímet. Több lakos arra panaszkodott, hogy az alkalmazkodni képtelenek naponta fenyegetik őket az autóbusz-megállóban, hogy a gyerekek nemegyszer kést visznek magukkal az iskolába, még a játszótéren sem érzik magukat a szülők biztonságban, mert előfordult, hogy óvszert, injekciós tűt is találtak. Két ellenséges csapat harcáról számolt be az egyik felszólaló, a verekedés és kiabálás hallatán az érintett utca lakói nem mertek kimerészkedni az utcára. 

Nagy Dávid jogászként, Kántor Gábor a kamerarendszer üzemeltetőjeként igyekezett megválaszolni a lakosok azzal kapcsolatos kérdéseit, hogyan használhatják megfelelő módon a kameráikat, mi mindenre alkalmasak ezek a felvételek, hogyan segíthetik a rendőrséget a munkában. Szó volt a rendőrség által kiszabott pénzbírságról is, amit többnyire nem tudnak behajtani a kihágást elkövetőkön, végül a község köteles fizetni a pénzbehajtással járó költségeket is. Roma polgárőrség létesítésére sem tudnak támogatást kapni, mivel az itt élő roma lakosok többsége vagy magyarnak, vagy szlováknak vallotta magát a népszámlálás idején.

Megoldás a házfelvásárlás?

Téglás János elmondása szerint nem jártak szerencsével a megüresedett családi házak felvásárlásával se, nehogy idegenek költözzenek be Kürtre. Erre a költségvetésből nem jut pénz. Az örökösök az ingatlan árának kétszeresét várták volna az önkormányzattól. 

Rendkívül építő jellegű volt Szedlák Krisztián polgárőr felszólalása. Polgári társulásukat 2019-ben alakultak és a komáromi, érsekújvári és dunaszerdahelyi térségben teljesítettek szolgálatot. Megkeresték a környező települések polgármestereit, hogy támogassák a munkájukat. Eltűnt személyek megkeresésében, gyilkosság felderítésében is segédkeztek, nem kis sikereket értek el, holott támogatást nem kaptak, saját költségen működtek önkéntesként. 

"Másképpen dolgozunk, mint az állami szervek, de nem szabad haragudni a rendőrökre, valóban komoly gondjaik vannak, mert kevés az alkalmazottjuk. Rendkívül sok problémával küzd Kürt lakossága, ehhez foghatóval még nem szembesültem. Tanácsokat tudnék adni, hogy mit lehetne tenni a településen. Mindenképpen tudnék ajánlani egy állandó telefonos kapcsolatot a községi rendőrség és a lakosság közt, és a polgármester is legyen tájékozottabb a kihágásokat illetően. Mindenképpen hívnám a 158-as hívószámot, minden fontos esetet jelentsenek be” – hangsúlyozta Szedlák Krisztián. Végezetül Téglás János polgármester megegyezett Szedlák Krisztiánnal, hogy továbbgondolják a helyi polgárőrség megalapítását.   

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?