Kongresszusi választások az Egyesült Államokban: újra fifti-fifti

Washington. Két évvel az Egyesült Államok történetének legszorosabb választása után a republikánusok és az ellenzéki demokraták ismét szinte hajszálra egyforma támogatottsággal mérik össze erejüket a mai, félidős kongresszusi választásokon.

Washington. Két évvel az Egyesült Államok történetének legszorosabb választása után a republikánusok és az ellenzéki demokraták ismét szinte hajszálra egyforma támogatottsággal mérik össze erejüket a mai, félidős kongresszusi választásokon.

Az elnöki megbízatás félidejében a képviselőház teljes egészét újraválasztják, a 100 tagú szenátusnak pedig az egyharmadát. Ma 34 szenátusi mandátumról döntenek, valamint az 50 kormányzói poszt közül 36-ról.

Amerikában közhelyszámba megy, hogy az elnököt adó párt mandátumokat veszít a félidős választásokon, a XX. században ez csak háromszor történt másként. A XXI. század első félidős választása a kivételek sorát gyarapíthatja. A kiegyensúlyozott erőviszonyok, illetve a választókerületek tízévenkénti, a népszámlálásokat követő – kétpárti adok-kapok alku alapján történő – újrarajzolása miatt csak kevés kongresszusi mandátum sorsa bizonytalan, ott viszont a felmérések a hibahatáron belül mozognak, így a közvélemény-kutatók akár kristálygömbből vagy pénzfeldobással is jósolhatnának. A leggyakoribb tippjük, amelyet megkockáztatnak, hogy nagyjából fennmarad a jelenlegi megosztottság.

A republikánusoknak most 6 fős többségük van a 435 tagú képviselőházban. A demokraták a minap vesztették el szenátusi többségüket Paul Wellstone minnesotai szenátor váratlan halálával. A szenátusban most a demokratáknak és a republikánusoknak is 49-49 szenátoruk van, 1 hely elhalálozás miatt megüresedett, 1 (rendszeresen a demokratákkal szavazó exrepublikánus) szenátor pedig független.

A választások napja jeles nap az Egyesült Államokban, a naptárban nagybetűvel írják (Election Day), és mindig november hónap első hétfőjét követő keddre esik. A mostani választást a felmérések szerint nagy közöny kíséri, különösen a fiatal nemzedékek körében, és sokan úgy érzik, hogy egyik párt sem kínál számukra világos megoldást gondjaikra. A szemben álló felek ezért mindent megtesznek lehetséges választóik mozgósítására.

Szoros küzdelem várható a szenátusi mandátumért Dél-Dakotában, Missouriban, Arkansasban, Coloradóban, valamint New Hamphsire és Minnesota államban. Ez utóbbiban Paul Wellstone szenátor tragikus légi balesete a választások előtt nem egészen két héttel arra kényszerítette a demokratákat, hogy a 74 éves Walter Mondale volt alelnököt küldjék csatába, aki Wellstone plakátjai előtt lép fel.

De nem Mondale az egyetlen veterán, akit a demokraták bevetettek: New Jersey államban a 78 éves Frank Lautenberg szenátor szállt ringbe egy másik, a törölközőt bedobó jelölt helyébe. Úgy tűnik, hogy mindkét új jelölt beválhat. Beigazolódhat Ronald Reagen elnök mondása, aki 73 éves volt, amikor újraválasztották, éppen Walter Mondale-lel szemben. Mikor megkérdezték, hogy mit gondol a korával kapcsolatos aggályokról, így vágott vissza: „Nem fogom politikai célokra kihasználni ellenfelem fiatalságát és tapasztalatlanságát.”

A képviselőházi többség megtartása és a szenátusi többség megszerzése fontos George Bush elnök számára, hogy megvalósíthassa törvényhozási programját, megőrizze kezdeményezőképességét és jó esélyekkel indulhasson két év múlva újraválasztásáért. Ezt George W. Bush elnök maga is megfogalmazta Pennsylvaniában, ahol George W. Gekas képviselő mellett kampányolt: „Hadd győzzön George W. – s mindkét George W.-ről beszélek, aki itt áll az emelvényen.”

George W. Bush rendkívüli tempót diktált magának, az utóbbi időben egy nap három-négy államot is végigkampányolt. Floridában bevetette magát a kormányzói posztját védő öccse, Jeb Bush mellett, akit erősen szorongat Bill McBride tampai jogász. Ez utóbbinak Bill Clinton volt elnök sietett a segítségére.

A félidős választások bizonyos mértékig annak felmérését is szolgálják, hogy ki legyen két év múlva George Bush kihívója az elnökválasztáson. Fehér házi ambíciókat táplál a sajtó szerint Tom Daschle, a szenátus, illetve Dick Gephardt, a képviselőház demokrata frakciójának a vezetője, továbbá John Edwards észak-carolinai szenátor, Al Gore, aki egy hajszállal maradt alul a mostani elnökkel szemben, valamint John Kerry massachusettsi szenátor, vietnami háborús veterán.

A szerző az MTI tudósítója

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?