Péntek esti előadásukon felállva tapsolt a közönség (A szerző felvétele)
Dalban mondta el a História zenekar, mit ír az újság
„Mit ír az újság?” címmel mutatta be első koncertmusicaljét a História zenekar a dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ nagyszínpadán. Az elgondolkodtató darabban elhangzott dalok és szövegeik húsz év munkáját ölelik fel.
A História zenekar idén ünnepli 20 éves évfordulóját. A jubileum alkalmából egy rendhagyó műsorral készültek. A koncert klasszikus formája helyett izgalmas színpadi jelenetekkel tették szórakoztatóbbá a műsort. Az előadást Komáromban mutatták be először, múlt pénteken Dunaszerdahelyen pedig egy nap alatt két alkalommal is, délelőtt iskolásoknak, este pedig a jegyet váltó közönségnek.
A „Mit ír az újság?” című darabbal magam is megszólítva éreztem magam, s az Új Szó tudósítójaként ösztönösen is kereste a szemem a díszletben felhasznált különféle, angol és német nyelvű újságok között a több mint 75 évet megélt felvidéki újság oldalait. Egyet sem vettem észre, ahogy más magyar nyelvű vagy helyi újságot sem. Ettől azonban nem lett kevésbé ismerős, kevésbé helyi a feldolgozott téma, sőt, a mondanivalót így egy magasabb, egyezményesebb szinten értelmezhettem. Ebben az általános, elvonatkoztatott térben nagyobb biztonsággal alkothattam véleményt és adhattam magamban választ a kényesebb kérdéseket feszegető dalszövegekre is.
A két évtized óta fennálló zenekar jelenlegi tagjai Lábszky Olivér, a formáció egyik alapító tagja, énekese, a dalok szövegírója, Pászto Tibor dobos, Käfer Bálint gitáros, Antal Ottó basszusgitáros. Rajtuk kívül öt vendégzenész vett részt a produkcióban, Nagy Boglárka, a Rubin zenekar énekesnője, a Rock projekt zenekar énekesnője és vokalistája, valamint a Kis-Duna menti Rockszínház tagja, Tóth László, a Rock projekt zenekar frontembere, a Kis-Duna menti Rockszínház taga, Katona András, a Big Man Band zenekar énekese, billentyűse és a Triton zenekar énekese, Lentulay Krisztián, aki 11 évesen megnyerte „Az ének iskolája” nevű dalversenyt és azóta is számos helyen hallható, valamint Szitási Zsolt gitáros, aki egyszerre több formációban is zenél.
Az „Újságot tessék!”, a „Mit ír az újság?”, a „Mi újság?” sorokat tartalmazó sokatmondó dalok előadása közben az énekesek csaknem mindvégig újságot tartottak a kezükben, a színpadon pedig újságpapírral borított, ember formájú papírtáblákat láthattunk, elszórt újságoldalakat, egy asztalt székekkel és egy szószéket, aminek fontos szerep jutott a darab során.
A politikus (vagy polgármester) az előadás első harmadánál lépett a színpadra, amikor az őt megszemélyesítő Katona András áll ezen pulpitus elé. E hatalomért harcoló ember beszédét a dalokba építve mondja fel, bő retorikai eszköztárral, élesen tükrözve szerepe visszásságát. Nem csak az ő megjelenése nyújt hozzáadott felhangokat, hanem a dalok szövegeiből áradó iróna és kritika is. A műsorban olyan megkapóan fogalmaznak közéletünk és egyáltalán a mindennapi életünk apró kellemetlenségeiről, ahogy nem sokan tudnak. Egyszerre személyesen és általánosan, felébresztve bennünk a kritikai gondolkodást, megengedve, sőt, követelve az eddig megkérdőjelezhetetlen dolgok megkérdőjelezését.
Lábszky Olivér lapunknak elárulta, hogy sajnos nehézségekbe ütközik a zenekar új produkcióinak színpadra állítása, ugyanis nagy pénzhiánnyal küszködnek. A „Mit ír az újság?” című koncertmusicalt saját forrásból valósították meg. Folyamatosan pályáznak és keresik a támogatókat, de ritkán járnak sikerrel. A História zenekar jelenlegi bevételi forrása a fellépésekből befolyó összeg, amiből igyekeznek a felmerülő költségeiket, például a koncertekre való utazást finanszirozni. A 2025-ös jubileumi évben igyekeznek minél több szereplést vállalni, várják a megkereséseket.
Többszöri bemutatás után, amennyiben sikeres lesz a produkció, szeretnénk tovább bővíteni a szereplőgárdát és még több zenészt, énekest hívnánk meg
– mondta a dalszövegíró, a Harmónia – Szlovákiai Magyar Zenei Díj ötletadó alapítója. A koncertmusical és a zenekar dalainak témáit a hétköznapokból meríti. A „Mit ír az újság?” című dal, már az első lemezükön is szerepelt, ez a kérdés pedig azóta foglalkoztatja őket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.