NATO-főtitkár: az európai védelem az Egyesült Államok nélkül „nem fog működni”

Mark Rutte

Az európai védelem az Egyesült Államok nélkül „nem fog működni”; az európai szövetségeseknek az eddig meghatározottnál, GDP-jük két százalékánál „jóval többet” szükséges fektetniük a védelembe – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár Brüsszelben, az európai uniós tagállamok állam-, illetve kormányfőit magában foglaló Európai Tanács értekezletét megelőzően hétfőn.

Az európai védelem helyzetéről szóló, nem hivatalos uniós csúcstalálkozóra érkezve – amelyen szintén „EU-n kívüliként” részt vesz Keir Starmer brit miniszterelnök is – Mark Rutte közölte, a NATO-tagországok az év folyamán külön ülést szentelnek majd annak, hogy meghatározzák a védelmi kiadások szükséges szintét.

Azon 2014-es kötelezettségvállalás, mely szerint a tagországok 2024-ig közelítik védelmi kiadásaikat a bruttó hazai termékük (GDP) két százalékához, a jövőben nem lesz elégséges, ennél jóval többet kell befektetni a védelembe – húzta alá.

Rutte az X közösségi oldalon közzétett bejegyzésében azt írta: miközben az uniós tagországok az EU és a NATO ellenálló képességének és védelmének megerősítésén dolgoznak, többet kell fektetniük a védelembe és több katonai felszerelést kell gyártaniuk. Ez nem várhat – húzta alá.

„Ezt együtt tehetjük a legjobban, beleértve a NATO és az EU közötti együttműködést is” – fogalmazott.

A NATO-főtitkár, aki a csúcstalálkozót megelőzően a brit miniszterelnökkel folytatott megbeszélést, újságíróknak nyilatkozva közölte: az Egyesült Államok és Kanada, illetve az Egyesült Államok és más szövetségesek közötti vámok körüli vita nem lesz negatív hatással a katonai szövetség elrettentő képességére.

„Mindig vannak problémák a szövetségesek között (...), hol nagyobbak, hol kisebbek. Ugyanakkor teljesen meg vagyok győződve arról, hogy ez nem akadályozza meg kollektív elhatározásunkat, hogy elrettentő képességünk erős maradjon” – fogalmazott Rutte.

Keir Starmer a NATO-főtitkárral folyatott megbeszélését követően közölte: Nagy-Britannia nem választ sem az Egyesült Államok, sem az Európai Unió között. Fontos mindkét partnerrel együttműködni olyan területeken, mint a kereskedelem és a biztonság – hangsúlyozta.

„Mindkét kapcsolat nagyon fontos számunkra. Nem választunk közülük” – fogalmazott Starmer, majd hozzátette: „jó üzletet akarunk folytatni úgy az Egyesült Államokkal, mint az Európai Unióval”.

Kiemelte továbbá: azt szeretné, ha egy új védelmi és biztonsági paktum állna az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti kapcsolatok középpontjában. Közölte, szeretné, ha a felek szorosan együttműködnének a védelmi kérdésekben, beleértve a katonai felszerelések beszerzését is.

„Védelmi kiadásaink jelenleg a GDP 2,3 százalékát teszik ki, és keményen dolgozunk azon, hogy kijelöljük az utat a 2,5 százalék elérésére” – tette hozzá a brit miniszterelnök.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?