„Itt nincs pláza, nincs metró, de hívő életű közösség, a híres »pataki szellemiség« annál inkább” – fogalmaz Csomós József, a Sárospataki Református Hittudományi Egyetem mesteroktatója. Az egyetem hallgatói is gyakran beszélnek arról a sajátos légkörről, ami az évszázados falakon belül megtapasztalható: családias, nyitott és meghitt atmoszférával találkozhatnak mindazok, akik ezt az intézményt választják.
Identitás, tér, szellemiség – Sárospataki Református Hittudományi Egyetem
A Sárospataki Református Kollégium az egyik legrégibb oktatási intézmény Magyarországon. A hagyomány szerint 1531-ben alapított Kollégium gazdag történelmi múlttal és erős református hagyományokkal rendelkezik. A Kollégium falain belül működő teológiai akadémia 2024. február elsején emelkedett egyetemi rangra. Az intézmény nemcsak a szakmai ismeretek elmélyítését kínálja, hanem egy olyan közösséget is, amelynek célja a leendő lelkipásztorok, hitoktatók, közösségszervezők, diakónusok és szociális munkások hiteles és keresztyén felkészítése. Az SRHE református közösségszervező szakos hallgatója, Gyevi Gábor így értékeli a képzés folyamatát: „Az oktatók szakértelme és elkötelezettsége segít abban, hogy a diákok a lehető legtöbbet hozzák ki magukból, és valóban felkészüljenek a közösségszervezés kihívásaira.”
Ez a fajta felkészültség a kezdetektől jellemzi az intézményben zajló oktatómunkát, az egyetem a református hagyományokra építve biztosít modern és naprakész tudást. Az oktatás az aktuális társadalmi kihívásokra is reagál: ahogy az SRHE mesteroktatója, Sándor-Lenkei Aida is kiemeli, „az országban egyedülállóan a kapcsolati erőszak áldozatainak hatékony segítéséről is hallgathatnak speciális kurzusokat a hallgatók.” A kis létszámú csoportokban zajló oktatás arra is lehetőséget ad, hogy minden diák egyéni figyelemben részesüljön, és mély, támogató kapcsolatok alakuljanak ki a tanárokkal és diáktársakkal egyaránt. Az intézmény rektorhelyettese, Nagy Károly Zsolt vallja, hogy „egy jó közösség befogad és megtart, segít megtalálni a helyed a társadalomban” – a pataki teológiára ez a fajta befogadó és megtartó attitűd jellemző.
A nyílt napok során nemcsak a felvételi eljárás tudnivalóiról tájékoztatjuk az érdeklődőket, hanem az oktatás folyamatába, a diákéletbe is betekintést nyújtunk. Emellett bejárjuk a kollégium különleges tereit: az egyetemi istentiszteleteknek helyet adó, impozáns imatermet vagy a magával ragadó Nagykönyvtárat is, melyet több ízben a világ egyik legszebb könyvtárává választottak. Így az érdeklődők már a nyílt napon megismerkedhetnek azzal a jellegzetes miliővel, ami az SRHE-t egyedivé és kiemelkedővé teszi a felsőoktatási kínálatban. A nyílt nap pontos időpontjával és részletes programjával kapcsolatban a későbbiekben adunk tájékoztatást az egyetem honlapján és közösségi médiafelületein.
A több mint egy évtizede elindult református közösségszervező szak gyorsan népszerűvé vált. Ezen a szakon olyan szakembereket képzünk, akik elkötelezettek a közösségek iránt, s azokat teológiai és kulturális szakmai ismereteket megszerezve akarják segíteni. A hallgatók különböző specializációk közül választhatnak. „Ebben a régióban különösen nagy szükség volt egy ilyen képzésre, mivel itt kézzelfoghatóan tapasztaljuk a gyülekezet és közvetlen környezete között lévő egymásrautaltságot” – fogalmaz Füsti-Molnár Szilveszter főiskolai tanár.
A képzési kínálatban szerepel a katekéta – lelkipásztori munkatárs szak is. A vidéki reformátusság csökkenésével egyre inkább szükség van olyan képzett szakemberekre, akik a szórványtelepüléseken is tudnak támogatást nyújtani az ott szolgálóknak, ezért jelentős potenciál rejlik ebben a képzésben. Sárospatakon diakónusokat és szociális munkásokat is képeznek, akik együttműködve az önkormányzatokkal és civil szervezetekkel támogatják a rászorulókat.
Ezeken túl több szakirányú továbbképzéssel is várják azokat, akik már rendelkeznek végzettséggel. Az itt végzett hallgatók szinte mindegyike azonnal el tud helyezkedni. A pataki diákokat külföldön is szívesen fogadják, az egyetem kiváló nemzetközi kapcsolatokkal bír, így aki a „bodrog-parti Athénból” messzebbre vágyik, számos lehetőség közül választhat. Az elméleti oktatás mellett az egyetem kiemelten fontosnak tartja a gyakorlati felkészítést is. A hallgatók tanulmányaik során részt vehetnek egyházi és közösségi szolgálatokban, ami értékes tapasztalatokkal gazdagítja őket.
Szöllősi Teodóra hallgató szerint „Patak egy olyan identitást ad, ami átível téren és időn, és összekapcsol bennünket.” Az SRHE hallgatói nem csupán diplomát szerezhetnek, hanem hitbeli megerősödést, értékes emberi kapcsolatokat, és olyan szakmai ismereteket is, amelyekkel hatékonyan szolgálhatják közösségüket. A sokrétű elméleti és tapasztalati tudás, valamint a különböző közösségi élmények formálják meg azt a sajátos identitást, amellyel a „pataki diákok” rendelkeznek.
Az érdeklődők elektronikus úton február végéig adhatják be jelentkezésüket az intézménybe. A Sárospataki Református Hittudományi Egyetem felvételi rendszerével kapcsolatos tudnivalók megtalálhatók az intézmény honlapján, a https://srhe.hu/ oldalon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.