Kiterjedt együttműködésre készül Szlovákia Ukrajnával

ukr

Az elmúlt napokban két, egymásnak ellentmondó esemény is történt szlovák-ukrán vonalon. Míg Robert Fico miniszterelnök nem volt hajlandó elítélni a Szumi városa elleni orosz rakétatámadást, a kormány előkészített egy sokkal megengedőbb hangnemben fogalmazott dokumentumot, amelynek célja az ukrán-szlovák együttműködés előkészítése.

Ukrajna és Szlovákia kapcsolatai januárban szó szerint a fagypontra zuhantak, miután Kijev elzárta a lehetőséget az orosz gáztranzit elől. Robert Fico válaszlépésekkel fenyegetőzött, és azóta is aktívan lobbizik a gázszállítás újraindítása mellett. 

A kormányfő ugyanakkor márciusban már jóval engedékenyebben nyilatkozott az országközi együttműködésről, többek között egy újabb, harmadik ukrán-szlovák közös kormányülés lehetőségét is felvetette. A Peter Kmec miniszterelnök-helyettes által tárcaközi egyeztetésre bocsátott tervezet egy konkrét alapot jelenthet a megbeszélésekre, a témája a technikai-pénzügyi együttműködés részleteit taglalja. Méghozzá olyan bevezetővel, ami homlokegyenest ellentmond Fico több korábbi kijelentésének is.

Egy másik Szlovákia

A dokumentum formulációja valószínűsíthetően azért született barátságosra, hogy megalapozzon a kétoldalú együttműködés jövőjének. Rögtön a megállapodás bevezetőjében Szlovákia és Ukrajna közösen, egyhangúan utasítanák el a Kijev ellen irányuló orosz katonai inváziót, valamint az orosz haderő ukrán lakosság és infrastruktúra ellen elkövetett bűntetteit.

 Szlovákia egyben „hangsúlyosan támogatja” Ukrajna függetlenségét és területi egységét is, méghozzá a nemzetközileg elismert határai keretén belül. Említésre kerül, hogy Szlovákia összhangban Ukrajna uniós integrációjával felismeri a szükségességét annak, hogy az ország alapvető reformokat valósítson meg – hogy aztán a későbbiekben uniós tagállammá váljon. A dokumentum leszögezi: Szlovákia folyatja az Ukrajnának nyújtott segítségnyújtást és szerepet vállalna az ország újjáépítésében is.

Az államközi egyezmény legnagyobb részét technikai pontosítások teszik ki. Az előkészítés alatt álló megállapodás célja, hogy jogi keretet biztosítson a vegyes projektek számára – azaz olyan feladatokra, melyet Szlovákia részben vagy teljesen finanszírozna. Ukrajna szintén vállalásokat tenne a tervezet szerint, a helyi szabályok szellemében igyekszik felgyorsítani a szlovákiai befektetéseket.

A megegyezés koordinálásában Szlovákiában a miniszterelnök-helyettes hivatala vesz részt, míg Kijev részéről a pozsonyi ukrán nagykövetség bonyolítja a kommunikációt a szlovák féllel.

Mire lehet ez jó?

Az egyik legkézenfekvőbb együttműködési terület az ukrán energetikai hálózat megújítása. Szlovákia ráadásul nem saját forrásból, hanem európai uniós hozzájárulásból láthatna hozzá több energetikai projekt megvalósításához – mindezt először még március végén jelentette be Juraj Blanár (Smer) külügyminiszter.

Az Európai Unió 101 millió eurót folyósított a feladatra, amibe a szlovák fél is bekapcsolódik, méghozzá a nemzetközi segélyezéssel foglalkozó külügyi ügynöksége (SAMRS) révén, néhány kapcsolódó forrást az Eximbank biztosít. 

A szlovák és ukrán fél Blanár tájékoztatása szerint már ki is nézte magának, milyen konkrét felújítási folyamatokat hajthatnának végre. Blanár a kapcsolódó sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy Szlovákia már most is Ukrajna egyik fontos energiabeszállítója, ráadásul a keleti szomszéd hálózatának 70 százaléka megsemmisült az orosz támadások miatt. A konkrét projektek között feltűnik egy elektromos bekötőhálózat, egy munkácsi és ungvári elosztó, valamint egy vízerőmű terve is. A szlovák fél reményei szerint a munkálatokba több vállalkozás is bekapcsolódhat, így végeredményben a gazdaságot serkentik.

Üzleti fórum is zajlott

A szlovák-ukrán gazdasági közeledés helyi szinten sem előzmények nélküli. A kétoldalú felső szintű kapcsolatok megromlása előtt, tavaly novemberben például még üzleti fórumot tartottak a két ország vállalkozói – arra a megbeszélésre Kassán került sor, hogy aztán az ukrán fél megígérje, folytatódik az esemény a jövő év elején.

Peter Kmec miniszterelnök-helyettes elmondása szerint ezen a fórumon 150 résztvevő találkozott egymással, hogy a határokon átnyúló projektekről egyeztessenek. Kmec is hangsúlyozta, hogy az ország háború utáni újjáépítése „óriási lehetőségeket” tartogat a szlovákiai vállalkozók számára, ráadásul az uniós bővítésből is sokat profitálhatnának a szlovák cégek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?