Kitolt az elnök a néppel

Rudolf Schuster tegnap megvétózta a jövedelemadó egységesítéséről szóló törvényt, így újabb akadályba ütközött a kormány reformkoncepciója.

Rudolf Schuster tegnap megvétózta a jövedelemadó egységesítéséről szóló törvényt, így újabb akadályba ütközött a kormány reformkoncepciója. Az államfő azzal érvelt, hogy az új jövedelemadó elosztása csak a 25 ezer koronánál magasabb bevétellel, illetve a legalacsonyabb bevétellel rendelkezőknek jelent majd javulást, azok, akik 9 és 25 ezer korona között keresnek (ők a jövedelemmel rendelkezők 75 százaléka), megsínylik majd az új rendszert. Szerinte ugyanúgy rosszul járnak majd a nyugdíjasok és a szociális támogatásból élők, mivel az áruforgalmi adó növelése miatt leginkább nekik kell mélyebben belenyúlniuk a pénztárcájukba. Schuster elismeri, hogy a jövedelemadó csökkentésével stimulálható a gazdaság, bár ezt sem tartja igazságos rendszernek, mégis tegnapi döntésébe újra belekeverte a közvetett adók problémáját, melyek szerinte elviselhetetlen terheket rónak a lakosságra.

Mi is történt pontosan? A parlament az adóreformot több törvény segítségével hajtja végre. Eddig a közvetlen adókat egységesítette a parlament, ezt Schuster azonnal megvétózta, de a honatyák újra megszavazták azt. Ezután következett a jövedelemadó, mely ilyen szempontból már csak javulás lett volna mindenkinek, de az államfő ezt is megvétózta. ĺgy egy nagyon furcsa helyzet állhat elő jövőre, ha a parlamentben nem jön össze a 76 szavazat. A lakosságnak többet kell majd fizetnie, de nem fog csökkenni a jövedelemadó terhe.

Azt, hogy az államfő sorra megvétózza a szociális reform törvényeit, két dolgot jelenthet: Vagy már eldöntötte, hogy újraindul jövőre és így próbál szavazatokat szerezni, vagy van egy sokkal jobb koncepciója arra, hogyan lehetne javítani a gazdaság versenyképességén. Sajnos egyik ügyben sem vallott még színt. Az államfőnek természetesen joga van megvétózni az egyes törvényeket, de talán mégsem kellene egy egész koncepciót elszabotálnia.

Kérdéses, hogy a koalíciós pártok össze tudják-e szedni a szükséges 76 szavazatot, amikor igazán nem is lehet tudni, hányan vannak. Ez a szavazás egyébként jó próbája lesz a költségvetésnek, bár ha a parlamentben nem fogadják el, főhet Miklošék feje, ugyanis az egész bevételi oldalt újra kell kalkulálni.

Schuster pedig valószínűleg nem tudatosította, hogy ezzel a populista gesztussal az egész költségvetést is tönkreteheti.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?