Az Új Szó január 28-i számában a „Másoknak és maguknak” című cikk a 2004-es társadalmi kutatások eredményeit elemzi. Megállapítja: „Az emberek egyre kevésbé akarnak bekapcsolódni a közügyek alakításába.” ...stb. Erre egy közelmúlti példa. Most vagyunk a 2002-es önkormányzati választások félidejénél.
Kiábrándult a lakosság
Az Új Szó január 28-i számában a „Másoknak és maguknak” című cikk a 2004-es társadalmi kutatások eredményeit elemzi. Megállapítja: „Az emberek egyre kevésbé akarnak bekapcsolódni a közügyek alakításába.” ...stb. Erre egy közelmúlti példa. Most vagyunk a 2002-es önkormányzati választások félidejénél. Ebből az alkalomból egy lakossági fórumon szerettünk volna elbeszélgetni az eltelt időszakról és az előttünk álló évekről, a választók szemszögéből nézve. Ezért meghívtuk községünk és a környező falvak polgármestereit, falunk lakosságát. Az eredmény lehangoló volt. Mondják ám ők a véleményüket erről is, arról is, csak ott nem nyilvánulnak meg, ahol kellene. Kiábrándultak. Az elmúlt 15 év történései ábrándították ki őket. A kiábrándultság, a reményvesztettség pedig táptalaja azoknak a negatív (züllési) folyamatoknak, melyben Dél-Szlovákia jelenleg van. Ezt kellene megállítani. Például a vidék gazdasági életének fellendítésével, a helyi és a regionális adottságok kihasználásával, fejlesztési tervek kidolgozásával, ezek realizálásával, pénzügyi fedezet megteremtésével, legyenek azok EU-s pályázatok, fejlesztési alapok, netán csoportos beruházók. Olyan körülményeket kell(ene) teremteni, hogy ne elvándorolni kelljen a megélhetés után, hanem minden tenni akaró ember tisztességesen megéljen. Ehhez kellenének tettre kész emberek. A tapasztalat azt is mutatja, hogy a helyi hatalmat is ellenőrizni kell. Vannak erre törvény által előírt formák, de a leghatásosabb a nyilvánosság ellenőrzése. Sajnos ez még gyerekcipőben jár. Ott, ahol helyi tévék működnek, „szemmel” látható eredmények vannak ezen a területen. Napilapunkban is sokszor jelennek meg írások a helyi hatalom túlkapásairól, a hatalommal való visszaélésről. Jó, hogy ezek az ügyek nyilvánosságra kerülnek. A hatáskörök átruházása, a pénzügyi decentralizáció, a meglévő kezdeti nehézségek óriási kihívást jelentenek településeink számára. Közös gondolkodásra, a rendelkezésre álló pénzeszközök gazdaságosabb kihasználására serkentenek. Mindez előrevetíti, hogy a választásokat komolyan kell venni. Nem elég már az utcáról úgymond bekiabálni, hogy én polgármester, képviselő szeretnék lenni. Erre a mai világban már készülni kell. Itt kezdődik a polgár felelőssége, a gondolkodásmód megváltozására van szükség. Újra kell(ene) ébreszteni az itteni magyarságban az egymásért való felelősség, törődés érzését. Ha ez sikerülne, biztosak lehetünk abban, hogy az elkövetkező öt év meghozza a fellendülést.
Németh Géza Alistál
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.