Tegnap újra letette a hivatali esküt Nurszultan Nazarbajev, majdnem szultán, Kazahsztán új (örökös?) köztársasági elnöke, aki 1991-től tölti be a stratégiai helyzetű közép-ázsiai ország vezetői posztját.
Két per keleten
Igaz, jelenleg a két államfő legkisebb gondja is nagyobb ennél, de ne feledkezzünk meg róla: a héten mindkét országban sor került egy-egy fontos bírósági tárgyalásra. Kijevben hétfőn tárgyalták Georgij Gongadze, az Ukrajinszka Pravda internetes újság 2000-ben brutálisan meggyilkolt – lefejezett – riporterének ügyét. Moszkvában pedig a Forbes magazin orosz kiadása főszerkesztője, Paul Klebnyikov feltételezett gyilkosai álltak a bíróság elé. Gongadze leggyakoribb témája a korrupció volt, gyakorta bírálta Leonyid Kucsma elnök rendszerét, melyet a velejéig áthatott a korrupció, beleértve az államigazgatás legfelsőbb szintjeit. Az ügy jelenlegi állása szerint – egy testőr által készített hangfelvétel a bizonyíték – az újságíró eltávolítását maga Kucsma elnök rendelte el, óvatosabb megfogalmazás szerint a Melnyicsenko által készített hangfelvételen egy Kucsmáéhoz nagyon hasonló hang beszélget az ukrán belügyminiszterrel a gyilkosságról. Ennek ellenére eljárás csak a három egykori rendőr (negyedik társukat körözik) ellen folyik. Hogy kitől kaptak megbízást, azt nem vizsgálják.
Két csecsent vádolnak Moszkvában az amerikai–orosz főszerkesztő meggyilkolásával. Klebnyikovot akkor lőtték le, amikor kilépett a szerkesztőség épületéből. A vád szerint a tekintélyes gazdasági lap főszerkesztőjének meggyilkolását a Beszélgetések egy barbárral című interjúkötet „hőse”, egy szakadár csecsen hadúr rendelte meg, mivel nem tetszett neki, amit Klebnyikov írt róla. Klebnyikov ugyanakkor dokumentumkönyveiben és cikkeiben nyíltan beszélt arról, hogy Oroszországban a szervezett bűnözés kéz a kézben jár a nagypolitikával; a keresztapák keze a Kremlig is elér. ĺgy elég sok embernek volt/lehetett az útjában. Persze, egyszerűbb az egyébként is előkeríthetetlen csecsen hadúrra fogni a dolgot...
A sajtó a Freedom House értékelése szerint Oroszországban nem szabad, Ukrajnában részben szabad. ĺgy nem csoda, hogy mindkét pert hatalmas érdeklődés övezi a világsajtó részéről, hisz a sajtószabadság elleni példátlan támadásokról van szó. Anélkül, hogy patetikusak szeretnénk lenni: az emberek igazság megismerése iránti vágya sérült, így joggal várható el, hogy az ügyek végére pont kerüljön. Vajon eszébe jutott-e ez a két államfőnek Asztanában?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.