A Selye János Gimnáziumból Fonód Tibor igazgatóhelyettes kísérte el diákjait, akik korábban a Bartók Béla Alapiskola volt tanulói voltak (A szerző felvétele)
Hova tovább? Pályaválasztási börze Nagymegyeren
17 középiskola tett eleget a Bartók Béla Alapiskola meghívásának, hogy bemutassák oktatási programjukat a kilencedikes diákoknak és szüleiknek. Volt, aki konkrét elképzelésekkel érkezett, de olyan is, aki egyelőre csak keresi a megfelelő továbbtanulási lehetőséget.
Csütörtök délután négy órára hirdette meg a helyi alapiskola a pályaválasztási börzét. Az iskolák képviselői a Dunaszerdahelyi és a Komáromi járásból érkeztek. A tornateremben felállított standok többségénél nem csak az egyes középiskolák oktatói, vagy intézményvezetői várták az érdeklődőket, hanem a diákjai is, akik örömmel álltak a helyi kilencedik évfolyam és szüleik rendelkezésére. A legtöbben szórólapokkal, kivetítőkkel készültek és persze konkrét válaszokkal, ami az oktatási programjukra és a onnan való továbbtanulási, továbblépési lehetőségeikre vonatkozik.
Hiányszakma
Már a legtöbb cég, a pékektől kezdve, a gyártó cégeken keresztül, egészen a szakirányú foglalkoztatókig lasszóval fogják az elektrotechnikusokat és gépészeket, tudtuk meg a dunaszerdahelyi Műszaki Szakközépiskola pultjánál, ahol az ott megjelent két oktató a szórólapok és laptop mellett több olyan eszközt is elhozott, amikkel a diákok foglalkoznak.
„Ez például egy olyan szerkezet, amit úgy programoztak, hogy egy dobókocka legyen. Megrázzuk és mutatja azt a számot, amit egy kockával dobnánk”
– vette is kezébe az iskola oktatója a kijelzős eszközt.
„Sok diák azt sem tudja, hogy mi is az a duális képzés. Nálunk szakképesítést és különféle juttatásokat kapnak, szakmai vizsgát is tehetnek és érettségizhetnek is. Azt tapasztaljuk, hogy nagyon kellenek a szakemberek, hiány van belőlük. Ma már minden cégben gépekkel dolgoznak, de egyre kevesebb az, aki beállítja őket. Amikor az idősebb kollégák nyugdíjba mennek, alig van utánpótlás”
– ragadta magához a szót az intézményben német nyelvet oktató tanárnő. Hozzátette, hogy édesanyaként maga is úgy választana, hogy gyermekének legyen egy biztos szakmája egy olyan intézményben, ami érettségit is ad. Így később is eldöntheti, hogy tovább akar-e tanulni. Ha pedig nem szeretne, már van egy értékes szakma a kezében.
Arra koncentrálnak, amit szeretnének
Nem csak ő vélekedik így, hanem egy másik szülő is, akinek lánya nagy valószínűséggel a nagymegyeri Kereskedelmi Akadémiát választja. Azt mondja, elégedett lánya döntésével, hiszen a könyvelés és a gazdasági ismeretek elsajátítása egy jó alapot ad későbbre. Ha már most, a továbbtanulást megelőző években tudja, mi szeretne lenni, akkor van ideje jobban odafigyelni azokra a tantárgyakra is, amik majd ahhoz kelleni fognak. Második helyen talán a Vámbéry Gimnáziumot jelölik meg, de szeretnének inkább biztosra menni, így az akadémiára koncentrálnak.
Traktorszerelő leszek!
Voltak olyan diákok és szülők, akik még ennél is célirányosabban keresték fel a standokat. Egy édesanya, akinek 9. osztályos fiát mindig is nagyon érdekelte a szerelés, azonnal az ógyallai Műszaki és Gépesítési Szakközépiskola standját célozta meg. Elmondta, hogy a családban is foglalkoznak traktorokkal és a fia nagy álma volt, hogy később ő is ezt tanulhassa. A 17 középiskolából akadt egy, ahol kifejezetten sportolókat várnak. A dunaszerdahelyi Középfokú Sportiskolába elhivatott és jó tanuló jelentkezőket látnak szívesen. Ollári Attila, sportelmélet oktató, az intézmény igazgatóhelyettese megosztotta, hogy hozzájuk többnyire már regisztrációval rendelkező sportolók érkeznek, akiknek megvan a maga sportáguk. Ők ebben fejlődhetnek tovább, mellette pedig számos más sportág ismereteivel is megismerkedhetnek.
Fontos a gyerek és a szülő együttműködése
„Korábban a középiskolák képviselői, tanárai és diákjai jártak ki az alapiskola kilencedik osztályos tanulóihoz, általában az osztályfőnöki órán belül. Ez annyiban nem volt komplex, hogy a szülők ezeket az előadásokat nem hallhatták. A továbbtanulás pedig egészen az óvodától egy nagyon fontos kérdés és szükség van a szülő-gyermek együttműködésére. A »Mi leszel, ha nagy leszel?« kérdés már óvodás korban ott lebeg a fejük felett. Vannak, akik otthon találnak példaképet a közelebbi, vagy a távolabbi rokonságban, és ők is ugyanazok szeretnének lenni, de vannak olyanok is, akik nem tudják, hogy hogy döntsenek. Komoly kérdés előtt állnak. Aki tovább szeretne tanulni, a gimnázium egy jó felkészítést ad a felsőfokú oktatáshoz. Akik most még nem döntöttek, többen inkább szakközépiskolát választanak. De vannak, akik éppen ott érnek meg és döntik el, hogy mégis tovább szeretnének tanulni”
– osztotta meg lapunkkal tapasztalatait Csepi Katalin, a Bartók Béla Alapiskola igazgatója.
A munkából töltekezhetünk is
A pályaválasztási börze helyi ötletadója négy évvel ezelőtt a korábbi igazgató, Soóky Marián volt, aki jelenleg a város polgármesteri tisztségét tölti be. A börze főszervezője Bajcsi János, az alapiskola nevelési tanácsadója.
„Bízunk benne, hogy ez a nagy felhozatal segített a gyerekeknek a tájékozódásban, de persze nagy kérdés az önmagunk ismerete is, az, hogy az a diák mennyire ismeri saját magát. Fontos megtalálni a tanulóval azt, amit ő csinálni szeret. Nem csak az a cél, hogy legyen egy munkahelyünk, hanem az, ha bemegyünk oda és elkezdünk dolgozni, akkor az a munka örömöt is adjon nekünk. Ha olyan munkát végzünk, ahol nem tudunk feltöltődni, akkor nem is vagyunk olyan hatékonyak és hamar kiéghetünk”
– vélekedik az igazgatónő, ezért bíztatja a gyerekeket arra, hogy először ismerjék meg jobban magukat és utána válasszanak.
Visszalátogattak
A standoknál álló, középiskolájukat népszerűsítő diákok közül akadtak olyanok is, akik korábban a Bartók Béla Alapiskola falai közt tanultak. Ilyenek voltak például a komáromi Selye János Gimnázium tanulói, akiket Fonód Tibor, a iskola igazgatóhelyettese kísért el. Ők azért jöttek el a börzére, hogy elmondhassák volt iskolatársaiknak, hogy hogy érzik magukat választott középiskolájukban és miért ajánlják azt nekik is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.