Kiska nem csak büntetett előítéletű, de szegényebb is lesz az ítéletet követően (TASR-felvétel)
A lex merénylet is lecsapott Kiskára
Nemcsak a bírósági ítélet, hanem a lex merénylet miatt érvénybe lépő változtatások is sújtják Andrej Kiska volt köztársasági elnököt. Az adócsalás miatt elítélt egykori államfő a kormány nyári törvénymódosítása miatt veszti el az elnöki életjáradékát.
Kiska egy éves, feltételes börtönbüntetést kapott az Eperjesi Kerületi Bíróság döntésének értelmében, az ítélet jogerős – ezzel Szlovákia történetének első, elítélt elnökévé vált. Az egykori államfő 2013 és 2014 között jogtalanul számolt el 155 ezer eurót cége, a KTAG kiadásaként, miközben valójában az elnöki kampányát finanszírozta az összegből. Kiska fellebbezett az ítélet ellen és állítja, hogy politikai bosszúálló kampány áldozata lett, a bírákra pedig nyomást gyakorol a kormány.
Az ügynek azonban van még egy vonzata: a döntés kapcsán Kiskát novemberi hatállyal megfosztották az életjáradékától is, ami azonban meg se történhetett volna, ha a kormány június végén nem szavazza meg az úgynevezett lex merényletet.
A Robert Fico elleni májusi nyitrabányai merényletet követően összeállított törvénycsomag eleve nagyon furcsa szabályozásokat vezetett be. Míg a kormánykoalíció politikusai állították, hogy a törvénymódosítás célja a későbbi merényletek megelőzése, valójában a témához csak nagyon gyengén kötődő intézkedések kerültek be a csomagba. A koalíció korlátozta többek között a gyülekezési szabadságot, szabályozta a közjogi méltóságok rendelkezésére álló ingatlanokat – és bevezette az életjáradékot Robert Fico miniszterelnök számára.
Pontosabban a havi járadék minden miniszterelnöknek jár, aki kitöltött két teljes ciklust, de csakis Fico felel meg a megszabott feltételeknek.
A miniszterelnöki életjáradék mellett azonban bekerült a vonatkozó szabályozásba egy másik rész is – az egykori államfők járadékára vonatkozó szabályok ugyanis ezzel párhuzamosan szigorodtak. Az új törvény alapján az államfők kizárólag akkor jogosultak a járadékra, ha valamilyen bűncselekmény kapcsán jogerősen nem ítélték el őket.
Gyanúra ad okot, hogy a lex merénylet tárgyalása és megszavazása idején mindössze egy hasonló eljárás volt folyamatban, méghozzá a Kiska elleni. A bíróság pedig október végén ki is mondta az ítéletet az ügyben. Kiska a tranzakcióban szerepet vállaló vállalkozótársától eltérően még a büntető törvénykönyv enyhítése által gyakorolt általános amnesztia hatálya alól is kicsúszott, mivel a közéleti szerepvállalása miatt más szabályok vonatkoztak rá az ügy elévülését tekintve. Államfőként eltöltött évei nem számítanak bele a bűncselekmény idejétől eltelt időszakba.
A gyakorlatban tehát úgy tűnik, hogy a volt államfőre szabták a büntetés szabályozását. Kiska következetesen állítja, hogy Fico módszeresen bosszút áll rajta, amiért 2014-ben legyőzte az elnökválasztáson, nem volt hajlandó alkotmánybíróvá kinevezni, valamint a Kuciak-gyilkosságot követően kemény fellépésével a kormánya bukásához is hozzájárult.
„Ha Robert Fico (Smer) és Peter Pellegrini a havi több mint 12 ezer eurós fizetésével rajtam akar bosszút állni, amiért legyőztem Ficót az elnökválasztáson, és nem fizetik ki nekem a havi fizetésük mintegy harmadának megfelelő összeget, azzal azt igazolják, hogy semmi más nem érdekli őket, csak az, hogy elijesszenek mindenkit, aki megzavarhatja a kényelmes életüket” – jelentette ki az egykori államfő és hangsúlyozta, hogy nem is tart igényt minden privilégiumra, ami az exelnököket megilleti. Állami limuzint például nem használ. A törvényből fakadó havi életjáradéka az átlagos képviselői fizetés nagyságát – 2023-ban havi 3912 eurót – teszi ki. Kiska a politikából visszavonult, üzletemberként viszont továbbra is aktív. Még büntetett előélettel is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.