Kártya és kártyavár

Az ember újra meg újra elképed azon, hogy mennyire rombolnak még ma is az elmúlt évtizedek beidegződései. Elegendő például, ha valaki kiejti azt a szót, hogy szudétanémet, vagy a nyugati szomszédunk polgára német nevén említ egy csehországi települést.

Az ember újra meg újra elképed azon, hogy mennyire rombolnak még ma is az elmúlt évtizedek beidegződései. Elegendő például, ha valaki kiejti azt a szót, hogy szudétanémet, vagy a nyugati szomszédunk polgára német nevén említ egy csehországi települést. Nálunk azonnal akadnak, akik felhorkannak és magukból kikelve harsogják, hogy München, Heinlein, Hitler, Heindrich, revánsisták. Majd megszeppenve tekintenek körül: – Ki véd meg bennünket a szudétanémetek revánsvágyától? Dúl a választási kampány Csehországban, ezért azonnal tódulnak a politikusok és egymást túlharsogva válaszolják: – Ha ránk szavaztok, a hajatok szála sem görbül, mert mi aztán rendíthetetlenül harcolunk nemzeti érdekeinkért! Jó lenne, ha a józan eszünkre is hallgatnánk. Mert nincs abban semmi kivetnivaló, ha a német ember nem Karlovy Varyt, hanem Karlsbadot mond, s neki a Žatec Sazz, a Jindřichův Hradec Neuhaus. S még az sem felháborító, hanem természetes, ha főleg az idős szudétanémetek ezekre a térségekre azt mondják, hogy Heimat. Ugyanis nekik ez a táj a szülőföldjük, amelyről gazdag tárgyi és szellemi értékek tanúskodnak mindmáig. És azt is meg kellene végre értenünk, hogy felháborítja a szudétanémeteket, ha akadnak olyan cseh közéleti személyiségek, akik nem akarják tudomásul venni, hogy hazánkban számos olyan térség van, amelyek csehek és németek évszázados együttélésének ezernyi emlékét őrzi. Kulturális és történelmi szempontból méltányolható a Recht auf Heimat!, vagyis a szudétanémeteknek az a követelése, hogy nekik is legyen joguk a szülőföldhöz. Vagyoni kártérítésre, a történelmi realitások megváltoztatására azonban nincs lehetőség, hiába harsogja az ellenkezőjét néhány német politikus, aki ugyancsak gyarapítani szeretné a szavazótáborát, hiszen a nyár végén ott is választások lesznek. Nyilván ezért eresztették ki mindkét országban a palackból Beneš rossz szellemét, amely itt kísért. A dekrétumok ügyében gerjesztett nacionalizmus több helyen szinte kártyavárként dönti össze azokat a szellemi erődöket, amelyeket a németek és a csehek a tényleges megbékélés reményében eddig felépítettek. Ha lezajlanak a választások, a győztesek és a vesztesek is nyilván halkabbak lesznek. Eldobják a nacionalista kártyát. És még morális értelemben sem vonják őket felelősségre amiatt, hogy újra felkavarták letűnt idők hordalékát: a kölcsönös bizalmatlanságot, és a gyűlölködést.

A szerző cseh irodalomtörténész

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?