KÁRPÁT-MEDENCEI KITEKINTŐ

Újrázna az RMDSZ
Legalább ugyanannyi polgármestert és tanácsost szeretne az idei helyhatósági választások után az RMDSZ, mint 2004-ben – közölte Markó Béla szövetségi elnök, aki tegnap bemutatta Kovács Pétert és Borbély Károlyt a sajtónak.

Újrázna az RMDSZ

Legalább ugyanannyi polgármestert és tanácsost szeretne az idei helyhatósági választások után az RMDSZ, mint 2004-ben – közölte Markó Béla szövetségi elnök, aki tegnap bemutatta Kovács Pétert és Borbély Károlyt a sajtónak.

A jelöltállítás módjáról azonban csak a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) január végi ülésén döntenek.

Akár közvélemény-kutatások eredményeit veszik alapul, akár előválasztást tartanak, az RMDSZ olyan jelölteket állít, akiket a helyi közösségek támogatnak – mondta tegnapi bukaresti sajtótájékoztatóján Markó Béla szövetségi elnök, kinek reményei szerint a jelöltállítási kritériumrendszer a szakmai felkészültségen és a politikai elkötelezettségen alapszik. Markó szerint az RMDSZ idei prioritásai közé tartozik a regionális fejlesztési stratégiai kidolgozása, elsődleges célnak a magyarok lakta települések fejlesztését tartja. A szövetség másik prioritása az őszi parlamenti választásokon való sikeres részvétel.

A sajtótájékoztatóra Markó harmadmagával – az újonnan kinevezett informatikai és távközlési miniszterrel, Borbély Károllyal, valamint az ő hivatalát „öröklő” Kovács Péterrel – érkezett. A tárca idei legfontosabb prioritásának Borbély a város és a vidék közötti digitális szakadék felszámolását, valamint a 112-es sürgősségi hívószám körüli problémák megoldását tekinti. Az Országos Ifjúsági Hatóság elnöke, Kovács Péter bejelentette, tavaszig beindul a román–magyar ifjúsági iroda, a hatóság további tervei között szerepel a jelenleg bezárt üdülőközpontok bérbeadása, 67 ifjúsági központban pedig folytatódnak az elkezdett befektetések.

„Nem is tudom már, ki az RMDSZ ellenzéke, mert úgy látom, a különböző csoportosulások csak vitatkoznak egymással arról, ki legyen az elnök. Kivárjuk, míg tisztázzák a helyzetet, addig nem is gondolkodunk, kivel ülünk le tárgyalni. Az RMDSZ-nek mások most a prioritásai, az önkormányzati választásokra készülünk, saját szervezeteinkkel, az egyházakkal, valamint a civil szervezetekkel el is kezdtük a pár?beszédet” – válaszolta Markó Béla lapunknak arra a kérdésére, gondolkodik-e a szövetség azon, az „RMDSZ-ellenzékből” kivel ül le tárgyalni a parlamenti választások előtt. ?(Új Magyar Szó)

A cél nem Magyarország

„Nem célunk olyan gyerekeket nevelni, akik csak Magyarországon képesek megállni a helyüket” – mutatott rá Albert Álmos, Sepsiszentgyörgy polgármestere a tanügyi törvény hiányosságára azon a közvitán, melyet a tanügyi törvénycsomaggal kapcsolatosan szervezett tegnap az RMDSZ alsó-háromszéki területi és sepsiszentgyörgyi városi szervezete a magyar iskolák igazgatóival, pedagógusaival.

A közvita célja a helyi álláspont kialakítása, amit továbbítanak a minisztériumnak. Az oktatási törvénycsomag közvitájának időszakát egy hónappal meghosszabbították, így az észrevételeket, módosító javaslatokat még időben továbbíthatják a minisztériumnak.Keresztély Irma Kovászna megyei főtanfelügyelő moderálásában zajlott a már múlt évben megtervezett találkozó, mintegy ötven szakember jelenlétében. Az eseményen jelen volt Szabó Ilona szenátor, az oktatás és a kultúra „új szócsöve”, és Márton Árpád képviselő is.

A főtanfelügyelő felhívta a figyelmet, hogy bár sok pozitívum szerepel a kisebbségi oktatásra vonatkozó fejezetben, még mindig nem elégedettek. Újdonság, hogy az érettségi tárgyak számát négyre csökkenti az új törvény, a kisebbségieknek azonban öt tantárgy maradt az anyanyelvi vizsga miatt.

Keresztély Irma diszkriminatívnak tekinti, hogy a romántól eltérő anyanyelvű diák több tárgyból vizsgázik. Az ülésen kitértek a törvénytervezetben szereplő bölcsődék hiányosságaira is, ám pozitívumként említették azt, hogy sokkal nagyobb helyi autonómiát biztosít az új törvény.(Új Magyar Szó)

Nem adják ingyen

Borisz Tadics államfő csak akkor számíthat a magyarok támogatására a szerbiai elnökválasztás második fordulójában, ha pozitív választ ad követeléseikre – jelentette ki Pásztor István, a Magyar Koalíció elnökjelöltje. Szerbiában január 20-án lesz az elnökválasztás első fordulója, amelyen kilenc jelölt indul, de valószí?nűleg egyik sem arat győzelmet az első fordulóban. A két héttel későbbi második fordulóba feltehetően Tadics és Tomiszlav Nikolics, a nacionalista Szerb Radikális Párt alelnöke lép tovább.

Pásztor István kizárta, hogy a magyar politikai erők Nikolics mögé álljanak, de Tadics támogatását is ahhoz a feltételhez kötötte, hogy a Demokrata Párt elnöke tegye magáévá a délvidéki magyarok helyzetének javítását, a területi autonómia megteremtését célzó követeléseket.

A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke nemcsak a magyar választókat, hanem más nemzeti kisebbségek tagjait, s a Vajdaság autonómiáját fontosnak tartó szerbeket is igyekszik megszólítani kampányában. Mivel a három jelentősebb magyar párt áll mögötte, akár a százezer szavazatra is számíthat az első fordulóban. Pásztor szavazótábora az összes voksoló néhány százalékát jelentheti, s ez a február eleji második választási fordulóban csöppet sem elhanyagolható. (Újvidéki Magyar Szó)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?