Incidensek a Vajdaságban

Az amerikai külügyminisztérium 2004-es, Szerbia és Montenegróval foglalkozó emberjogi országjelentése kitér a vajdasági kisebbségellenes incidensekre.

A dokumentum megállapítja, hogy jelentősen megnövekedett az erőszakos cselekmények száma a 2003-as parlamenti választásokat követően, amely többségi győzelmet hozott a Szerb Radikális Párt számára.

A magán- és egyházi javak rongálása mellett támadások, testi sértések és halálos fenyegetések is előfordultak. Az incidensek „elsősorban a magyarok és a horvátok – a két legnagyobb lélekszámú vajdasági kisebbség – ellen irányultak, de kiterjedtek más csoportokra is (szlovákok, rutének, románok, romák, zsidók, kínaiak)” – áll a dokumentumban. A jelentés két konkrét esetet is megemlít: a Csorba Bélát, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt alelnökét ért halálos fenyegetést és egy távolsági buszon történt, magyar iskolás gyerekeket ért bántalmazást.

A kisebbségek egybehangzóan panaszkodtak a rendőrség hozzáállására, amely gyakran magukat az áldozatokat hibáztatta a történtek miatt. A rendőrség hatékonysága általában korlátozott; soraiban a jelentés szerint még mindig sok olyan tiszt tölt be funkciót (ideértve néhány magas rangú tisztet is), akik már a Milosevics-rezsim idején is szolgáltak.

Számos panasz érkezett a kisebbségi egyházak részéről is, amelyeknek folyamatosan szembesülniük kell a templomok, temetők és más egyházi létesítmények elleni vandalizmussal (a falfirkák, kődobálások, sírgyalázások mellett más, jelentős kárt okozó incidensekkel is). A rendőrök hozzáállása ezekben ez esetekben is gyakran kifogásolható, mivel igyekeznek csökkenteni az erőszakos cselekedetek jelentőségét. ĺgy történt egy újvidéki, adventista lelkészek elleni támadás kapcsán is, amely esetben a rendőrség annak ellenére sem indított eljárást az elkövetők ellen, hogy a személyazonosságuk ismert volt.

Ugyanakkor nem tapasztalható előrelépés az elkobzott egyházi vagyon visszaszolgáltatását illetően sem, áll a külügyminisztérium által kiadott jelentésben.

Az amerikai külügyminisztérium jelentésében is ismertetett esetekről, valamint a vajdasági események hátteréről további, részletes információ található a HHRF jelentésében (http:// www.hhrf.org/hhrf/en/vojvodinareport-jan-2005.htm).

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?