Hivatalnokok döntenek?

Az egészségügy olyan, mint a foci. Mindenki ért hozzá és kibicel is annak rendje és módja szerint.

Az egészségügy olyan, mint a foci. Mindenki ért hozzá és kibicel is annak rendje és módja szerint. Szlovákiában a rendszerváltás óta a kormány, a parlament és mindazok, akik részt vesznek az ellátás szervezésében (tehát a szakminisztérium, a megyei önkormányzatok és persze az egészségbiztosítók), próbálják megrendszabályozni a fránya orvosokat, akik mást sem tesznek, mint hogy drága orvossággal kezelik a betegeket. És mert a betegellátásra szánt anyagiak nem fedik a kiadásokat, sőt a gyógyszerkiadások a költségvetés majd 40 százalékát teszik ki, megegyezés született a gyógyítók és a biztosítók között arról, hogy ezentúl megszabják a dokik havi gyógyszerkeretét. A fehérköpenyesek fogcsikorgatva veszik tudomásul a rájuk erőszakolt szabályozást, de feltehetőleg csak addig, amíg a keret túllépése miatt nem büntetik meg őket.

Más kérdés, hogy vajon jogában áll-e a hozzá nem értő tisztségviselőnek, képviselőnek és hivatalnoknak az orvos munkájának felülbírálása akkor, amikor a törvény kimondja: a beteg ellátásáért az orvos felel. Esküje és az alkotmány szerint is köteles a tudomány legújabb ismeretei alapján, a legkorszerűbb diagnosztikai és kezelési eljárások igénybevételével megfelelően gyógyítani, az egészségbiztosítás terhére. Az egészségügyi törvényekben és az alkotmányban szó sincs arról, hogy a beteg ellátásánál elsősorban a gazdasági szempontokra összpontosítson.

Érthető a lakosság 66 százalékának gyógyköltségeit térítő Általános Egészségbiztosító korlátozásokat célzó igyekezete, hiszen a képviselők kötelezték a kiegyensúlyozott, vagyis adósságmentes költségvetésre. Miközben az illetékesek a nagy pénztelenség miatt kígyót-békát kiabálnak egymásra (olykor jogosan!), azok, akik megalkotják és jóváhagyják az egészségügyi törvényeket, szemérmesen elhallgatják: az ágazat legnagyobb adósa maga az állam. Ugyanis mindazok, akik dolgoznak, évente minimum 15 ezer koronát fizetnek

az egészségbiztosítók számlájára, míg az állam, az általa biztosítottakért – nyugdíjasok, gyerekek, kismamák stb. – csupán évi ötezret. Ezért valakinek lakolnia kell.

A miniszter állítása szerint a parlamenti vitára váró egészségügyi törvények betegközpontúak, nem terhelik tovább az érintetteket. Ami azért is hihetetlen, mert senki nem beszél arról, mikor s egyáltalán rendezi-e adósságait az állam.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?