Gyorsított végjáték a nyár és a választások előtt

A józanság hetét éltük meg, legalábbis ami a kollektív döntéshozatalt illeti.
A korona gyengülése nem gond, ennyi jót tesz az exportnak – jelentette ki a héten több fontos ember, akinek különben is kötelessége a nyugtatás. Általános a vélemény, hogy a jegybank 44 koronás euróárfolyamnál kezdené fékezni a csökkenést.

A józanság hetét éltük meg, legalábbis ami a kollektív döntéshozatalt illeti.

A korona gyengülése nem gond, ennyi jót tesz az exportnak – jelentette ki a héten több fontos ember, akinek különben is kötelessége a nyugtatás. Általános a vélemény, hogy a jegybank 44 koronás euróárfolyamnál kezdené fékezni a csökkenést. Már csak azért is, mert a szakértők szerint az árfolyam ezt áttörve zuhanórepülésbe mehet át. Pedig manapság elég ritka az olyan fejlemény, amely erősítené a koronába vetett bizalmat. A héten már a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is jelezte, a kormány azért tehetne valamit, hogy legalább megközelítse vállalását. Ennél is érdekesebb a makrogazdasági mutatók jövő évi várható alakulásával kapcsolatos figyelmeztetés – a kilátásba helyezett 66 milliárd koronás költségvetési hiány felettébb cifra helyzetet vetít előre. Ez nyilván a hétköznapi embert is jócskán érinti majd.

Fontos döntés született a nem banki szubjektumokkal kapcsolatban. A károsultak számára ugyan ez eső után köpönyeg, de a kormány majdnem 80 millió koronát szabadított fel a szükséges ellenőrzések elvégzésére. ĺgy várható, hogy most már képesek lesznek megfizetni olyan szakembereket, akik eredményesen veszik fel a küzdelmet a hiszékeny emberek pénzéből felbérelt ködösítő-elittel. Arra azért számítani kell, hogy a rafinált bűnösöktől nem sok értéket lehet majd kártérítés címén behajtani, de már az is komoly eredmény lenne, ha ezt a vállalkozói ágazatot sikerülne kiszorítani az országból. Arra ugyanis nem számíthatunk, hogy az egyszerű emberek okultak sok százezer állampolgár példájából, és ahelyett, hogy a pénzüket a hozzájuk elsőként becsöngető, szépen csicsergő ügynökre bíznák, inkább alaposan körülnéznek a lehetőségek közt. Az elmúlt napokban az AGW-be megérkezett a helyzet felmérésére kijelölt biztos, neki kell eldöntenie, érdemes-e a cég ellen még csődeljárást kezdeményezni. Eddig egyelőre csak egyetlen csődeljárás indult, mégpedig az SaS ellen. Itt azonban nem kellett hosszadalmas vizsgálat, hiszen a tulajdonos által kért öncsődről van szó. A Drukosról pedig az egyik lap kiderítette, bizony utaztatták a számlákat, hogy így a forgalmuk nagyobbnak látszódjék és hitelesebbnek tűnjenek az ügyfelek előtt.

A döntéshozó intézmények a héten elkényeztettek bennünket. A parlament kis megingással ellenállt a csábításnak és különösebb vergődés nélkül jóváhagyta a gázművek privatizációs bevételének felhasználását. A kormány pedig megfelelő keretet hagyott jóvá a kataszteri nyilvántartás internetre viteléhez. Ezzel egy rémálommal kevesebb lesz, és a kataszteri hivatalok is esélyt kapnak az emberi határidejű ügyintézésre. Az újdonságra valószínűleg a jövő év közepéig várnunk kell. Ha viszont életet lehelnek az elektronikus aláírásba, akkor akár az is megtörténhet, hogy egyáltalán nem kell elmenni a hivatalba, hanem a számítógépünk mellől intézhetjük az ilyen ügyeket. Szintén lezárult az áramszolgáltatók ügye – a kormány saját állítása szerint ebben a választási időszakban ez volt az utolsó nagy privatizációs döntés.

A héten tovább szomorkodhattunk az eltolt nyugdíjreform miatt. A parlamentben az SDKÚ képviselői Ivan Mikloš utasítására szegték szárnyát egy ezzel kapcsolatos képviselői javaslatnak. Tény, hogy ez kétségbeesett kísérlet volt, de Peter Tatár már több esetben próbálkozott, hogy ilyen úton rakja rendbe a minisztériumi tehetetlenség következményeit. Valószínűleg már Mikloš is vágja a centit, mert még néhány ilyen barátságtalan húzás és kigolyózza magát régi köreiből.

Végezetül egy információ a részvénytulajdonoknak. A pozsonyi értékpapírtőzsde május közepén több mint háromszáz tételt törölt a tőzsdei papírok közül. Ezek nagy része már nem is létezik, vagy felszámolás alatt áll. Azoknak akik a vagyonjegyes (kupónos) privatizáció óta ilyen részvényeket tartanak a számlájukon, könnyebb lesz a helyzetük, mert a tőzsde helyett most már az Értékpapírközpont (SCP) bármelyik kirendeltségén megszabadulhatnak tőlük. A legtöbb érintett számára járható út, hogy családon belül egy számlára ajándékozzák a részvényeket, a többiek pedig az Értékpapírközpontban megszüntetik a számlájukat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?