Gyíkok kémkednek Iránban

A felfedezést a volt iráni vezér-kari főnök tette, aki a Nyuga-tot vádolja kémkedéssel.

A felfedezést a volt iráni vezér-kari főnök tette, aki a Nyuga-tot vádolja kémkedéssel. Az ügy előzménye, hogy egy természettudós rejtélyes körülmények között meghalt a teheráni börtönben.

A Nyugat gyíkokat és kaméleonokat használt fel, hogy kémkedjen Irán nukleáris programja után – jelentette ki Haszan Firuzábádi, aki egyébként az iráni legfelsőbb politikai és vallási vezetőnek, Szajed Ali Hameneinek a katonai tanácsadója. Ez a válasz arra, hogy miért vettek őrizetbe több környezetvédőt és természettudóst az utóbbi időben a hatóságok.

Firuzábádi elmondta, nem ismeri a letartóztatások részleteit, de a Nyugat korábban is gyakran használt fel turistákat, tudósokat és környezetvédőket iráni kémkedésre. Beszámolt egy néhány évvel ezelőtti esetről, szerinte több sivatagi hüllőt találtak olyan külföldieknél, akik Iránba látogattak. A birtokukban lévő hüllők miatt a hatóságok gyanakodni kezdtek, és nem hiába. A tanácsadó „tudományos” magyarázata: „Felfedeztük, hogy ezeknek az állatoknak a bőre vonzza az atomsugarakat, és nukleáris kémként viselkedve próbálnak kutakodni az urán és Irán nukleáris tevékenysége után”.

Az országban nagy visszhangot váltott ki, hogy az egyik őrizetbe vett környezetvédő, Kávusz Szejjed Emámi neves akadémikus és ökológus meghalt egy teheráni börtönben. A 63 éves iráni–kanadai állampolgárságú férfi volt az igazgatója a Perzsa Vadvilág Alapítványnak, amely a veszélyeztetett fajok védelmével foglalkozik. Szejjed Emámit január 24-én vették őrizetbe, haláláról múlt pénteken értesítették a családját, azt mondták, hogy a férfi öngyilkos lett. „Mindenkit sokkolt a hír” – nyilatkozta egy névtelenséget kérő egyetemi tanár, az elhunyt kollégája. Egy iráni igazságügyi forrás azt mondta, hogy Emámi a börtönben bevallotta bűneit a kémkedéssel kapcsolatosban. Abbász Dzsafari Dolatabádi főügyész arról beszélt, hogy több környezetvédőt is őrizetbe vettek kémkedés miatt, a gyanúsítottak tudományos és környezetvédelmi projektek leple alatt bizalmas információkat gyűjtöttek stratégiai jelentőségű helyszínekről. A főügyész úgy fogalmazott: Emámi azért követett el sajnálatos módon öngyilkosságot, mivel tudta, hogy számos vallomás, köztük a sajátja is terhelő rá nézve.

A „gyíkkémes” verzió előtt az akadémikusok Haszan Róháni államfőhöz fordultak azzal a kéréssel, hogy a hatóságok tájékoztassanak a tudós halálának körülményeiről, a férfi családja pedig halottszemlét követel. A hivatalosan közölt gyíkkémes verziót a tudósok és a családtagok sem fogadják el. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?