FIGYELŐ

BBC RÁDIÓ
Egy év múlva is lesznek brit csapatok Irakban, szerepük azonban megváltozik, és megszállókból az iraki átmeneti kormányzat támogatójává válnak – mondta Geoff Hoon brit védelmi miniszter.

BBC RÁDIÓ

Egy év múlva is lesznek brit csapatok Irakban, szerepük azonban megváltozik, és megszállókból az iraki átmeneti kormányzat támogatójává válnak – mondta Geoff Hoon brit védelmi miniszter. A BBC brit rádiónak nyilatkozva Hoon úgy fogalmazott, hogy nem kíván becslésekbe bocsátkozni az Irakban maradó brit katonák létszámáról, de szerepüket mindenképpen át kell értékelni, s vizsgálni kell a brit katonai jelenlét csökkentésének lehetőségét is. A brit védelmi miniszter optimistán nyilatkozott arról, hogy a tervezett határidőre – idén júniusban – át lehet majd adni a hatalmat az iraki átmeneti kormánynak az országban. Mint mondta, biztos abban, hogy a tervezett határidő tartható lesz, s a már tapasztalt haladás rendre folytatódni fog. Úgy vélte, az iraki háború rövid távon járhat ugyan negatív hatással, nevezetesen azzal, hogy egyes terrorista szervezetek „elszigetelt elemeket küldhetnek” Irakba a szövetséges haderő elleni támadásokra, de hosszú távon más a helyzet: Irak már ma is biztonságosabb hely, mint egy évvel ezelőtt volt. Nagy-Britannia 11 ezer katonát állomásoztat Irak déli részén; a harcokban mintegy húsz katonája vesztette életét. A brit katonák iraki szerepvállalása éles viták tárgya Nagy-Britanniában.

LA REPUBBLICA

Európai alkotmány nélkül nehezen elkerülhetővé válhat az intézményi szakadás, a „két sebességű” Európa kialakulása az Európai Bizottság elnöke szerint. Romano Prodi a La Repubblica című olasz liberális napilap tegnapi számában megjelent interjúban kijelentette: ha az Európai Unió vezetői idén nem tudnak megállapodásra jutni az alkotmányos szerződés tervezetéről, ha 2004-ben nem sikerül feloldani a patthelyzetet, akkor egyes országok kezdeményezéseket tudnának – és fognak is – tenni az előrelépés érdekében. A továbblépők Prodi szerint az EU-t alapító országok közül kerülhetnek ki, vagy – ami az olasz politikus szerint jobb és kívánatosabb lenne – a régi tagországok és az újonnan csatlakozók közül alakulna ki egy vegyes csapat, amely azonos nézeteket vall Európáról. „Az unió vonatszerelvénye nem haladhat mindig azzal a sebességgel, amelyre a leglassúbb vagon képes” – fogalmazott Prodi, akiben az a benyomás alakult ki, hogy a „vagonok” egy része „egyáltalában nem akar mozdulni, vagy ráadásul hátrafelé is menne”. Leszögezte, hogy azért küzd: megmenthető lehessen és azonnal kerüljön ismét napirendre az alkotmányos szerződés. Mint mondta, elnöki mandátuma hátralevő idejében elsődleges feladatának tekinti, hogy elfogadják az európai alkotmányozó konvent által kidolgozott szöveget, és igazi alkotmánya legyen Európának.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?