OLASZ SAJTÓ
Silvio Berlusconi olasz kormányfő azzal vádolta meg az itáliai ellenzék vezérét, Romano Prodit, hogy bátorítja az Irakban állomásozó olasz csapatok elleni támadásokat azzal, hogy „megszálló csapatoknak” nevezte az arab országba vezényelt kontingenst.
FIGYELŐ
Silvio Berlusconi olasz kormányfő azzal vádolta meg az itáliai ellenzék vezérét, Romano Prodit, hogy bátorítja az Irakban állomásozó olasz csapatok elleni támadásokat azzal, hogy „megszálló csapatoknak” nevezte az arab országba vezényelt kontingenst. „Azzal, hogy megszálló csapatoknak nevezi a Násziríjában állomásozó kontingensünket, Prodi igazolja és alátámasztja a katonáink elleni gerillatámadásokat” – mondta Berlusconi. A kormányfő arra reagált, hogy Prodi úgy nyilatkozott, „ha a balközép (politikai erő) alakíthat kormányt, kivonjuk a megszálló olasz csapatokat (Irakból)”. Az olasz miniszterelnök, akire egyre növekvő nyomás nehezedik, hogy rendelje haza az olasz katonákat az arab országból, azt hangoztatja: az egység kivonása az év végén megkezdődhet, feltéve, hogy azt az iraki biztonsági helyzet lehetővé teszi, és a koalíciós erők is áldásukat adják rá.
THE WASHINGTON POST
Üzbegisztán hivatalosan felszólította az Egyesült Államokat, vonja ki erőit az ország déli részén lévő karsi-hanabádi légi támaszpontról, amely az amerikaiak afganisztáni tevékenységének egyik fő bázisa. Taskent 180 napot ad Washingtonnak arra, hogy szállítsa el repülőgépeit és katonáit, leszerelje ottani berendezéseit – idézi az amerikai lap Pentagon-illetékesekre hivatkozva azt a levelet, amelyet az üzbég külügyminisztérium adott át a taskenti amerikai nagykövetségnek. A döntés jó néhány logisztikai problémát okoz az amerikai fegyveres erőknek afganisztáni tevékenységük ellátásában – folytatja az újság. A K2 néven is ismert karsi-hanabádi bázisra érkeznek repülővel a humanitárius segélyszállítmányok, s onnan szárazföldi úton jutnak el Afganisztán északi részébe, főként Mazari-Saríf térségébe, amelyet különösen télen nehéz megközelíteni. Az üzbegisztáni támaszpont az amerikai repülőgépek üzemanyag-ellátásra is szolgál, és elegendő hosszúságú kifutópályája van a nehéz gépek fogadására. A lap kérdésére válaszolva Lawrence Di Rita védelmi szóvivő azt hangoztatta, az amerikai katonai műveletek nem függnek egyetlen támaszponttól, bárhol van is az a világon. „Képesek leszünk szükségleteink szerint végrehajtani műveleteinket, bármi történjék is” – mondta, úgy ítélve meg, hogy egyelőre csak diplomáciai ügyről van szó.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.