EU és a nadrágunk

Az elmúlt napokban több olyan helyi kezdeményezésre figyelhettünk fel, amelyek modellértékűek, vagyis túlnőnek az adott térség határain. Egytől egyig azt igazolják, hogy egyre több polgármester, vállalkozó és más személy végre nem azzal múlatja az időt, hogy a száját tépi az integráció előnyeiről vagy a hátrányairól.

Az elmúlt napokban több olyan helyi kezdeményezésre figyelhettünk fel, amelyek modellértékűek, vagyis túlnőnek az adott térség határain. Egytől egyig azt igazolják, hogy egyre több polgármester, vállalkozó és más személy végre nem azzal múlatja az időt, hogy a száját tépi az integráció előnyeiről vagy a hátrányairól. Ők már felismerték, hogy Közép-Európában új időszámítás kezdődött, amelynek alapvető követelménye: felkészülni az uniós csatlakozásra, hogy talpon maradjunk és boldoguljunk az új feltételek között. Ahol – elsősorban a szociális szférát kivéve – jórészt megszűnik az állam mindannyiunk zsebéből méregdrágán gondoskodó, újraelosztó szerepe. S ahol nem terem babér a siránkozó emberek és közösségek számára. Viszont felkarolják az életrevaló ötleteket. Ezt a tényt ismerték fel a csallóközi polgármesterek, akik Egyházkarcsán a Dzurinda-kabinet magyar minisztereivel hazai és uniós pénzforrásokról, a közeljövő lehetőségeiről, szakmai elvárásairól tanácskoztak. Ugyanilyen megfontolásból találkoztak nemrég Salgótarjánban a magyar és a szlovákiai üzletemberek, mert már ők is tudatosították, hogy azokat a súlyos megélhetési gondokat, amelyek a nógrádiakat és a gömörieket mindkét országban nyomasztják, sokkal eredményesebben tudják orvosolni, ha együtt gondolkodva, saját anyagi és szellemi tőkére támaszkodva pályáznak uniós forrásokra.

Nádszegen pedig szombaton ismét arról bizonyosodhattunk meg, hogy menedzser típusú polgármester és önkormányzat rendszerint nem marad magára: a mátyusföldi községben ünnepélyesen átadott szociális és egészségügyi központ nyolcvanmillió koronás költségének jelentős részét hazai és magyar kormányszervek, illetve civil szerveződések állták. A korszerű ágyakat és több más felszerelést pedig a Svédországi Magyarok Szövetsége ajándékozta. Bátorítóak ezek a példák. Ugyanakkor hiba lenne rózsaszín szemüvegen keresztül nézni, várni a közeljövőt. Egyházkarcsán megbizonyosodhattunk arról is, hogy a minisztériumok szakemberekkel, korszerű tájékoztatási eszközökkel iparkodnak segítő kezet nyújtani. Amire nagy szükség van és lesz, mert Brüsszelben köztudottan nagy a tülekedés, éles a versengés. Jól tudjuk azonban a történelemből, hogy a Nyugatra vagy a tengeren túlra vándorolt közép-európai embert kreativitása és a magához való esze rendszerint átsegítette minden gondon-bajon.

Mostantól napfényesebb évek várnak ránk, hiszen idehaza, szülőföldünkön boldogulhatunk, amely szintén a demokratikus közösség tagja lesz. Ilyen célért – ahogy eleink mondták – igazán érdemes felkötni a nadrágot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?