Észak-Korea fegyverkezési programja

Az ismeretlenség homálya fedi Észak-Korea rakétafejlesztési programját, amely az atomsorompó-szerződés felmondásával és a nyolc éve leállított jongbjoni atomreaktor újraindításával ismét a nemzetközi érdeklődés homlokterébe került. A kommunista ország több mint három évtizede munkálkodik rakéták kifejlesztésén.

Az ismeretlenség homálya fedi Észak-Korea rakétafejlesztési programját, amely az atomsorompó-szerződés felmondásával és a nyolc éve leállított jongbjoni atomreaktor újraindításával ismét a nemzetközi érdeklődés homlokterébe került. A kommunista ország több mint három évtizede munkálkodik rakéták kifejlesztésén. A költséges technológia alapját rövid hatótávolságú Scud-B típusú rakéták képezik, amelyek annak idején a Szovjetunióból és Egyiptomból érkeztek az ázsiai országba. Amerikai szakemberek ismeretei szerint az állig fölfegyverzett, ám szegény Észak-Korea eddig mintegy 600 ballisztikus rakétát állított rendszerbe, miközben több száz darabot exportált a hozzájuk szükséges alkatrészekkel, valamint gyártási technológiával együtt. A phenjani tudósok továbbfejlesztették a szovjet Scudot: az általuk létrehozott új változatok kisebbik darabjai néhány száz kilogramm tömegű robbanótöltetet képesek legföljebb 500 kilométer távolságra eljuttatni. A sorozat legtekintélyesebb darabja, a Nodong (NATO kódnevén Scud-D) rakéta még nagyobb tömegű robbanófejet hordoz, s képes Japán területére is csapást mérni. A Scud-technológián alapulnak a Taepodong rakéták is, amelyek akár Alaszkát is elérhetik. A három fokozatú, 32 méter hosszú harceszköz hatótávolsága állítólag ötezer kilométer.

Észak-Korea 1984-ben hajtotta végre az első kísérletet saját gyártmányú Scud-rakétákkal. Kilenc évvel később az amerikai hírszerzésnek (CIA) már a Nodong első sikeres tesztje okozott fejfájást. Ezek a rakéták mind hagyományos, mind tömegpusztító hatású (azaz nukleáris, biológiai vagy vegyi) robbanótöltettel fölszerelhetők. Phenjan állítólag eladásra kínált ilyen rakétákat Iránnak és Líbiának is. A legkorszerűbb koreai Scud-rakéta, a Taepodong kipróbálására 1998 augusztusában került sor. E nagy hatótávolságú rakéta a teszt során átrepült Japán fölött. Phenjan akkor azt állította, hogy a kísérlet célja űrhajót pályára juttató hordozórakéta kipróbálása volt. Az észak-koreai rakéták és technológia vásárlói között szerepelt a múltban Egyiptom, Jemen, Irán, Líbia, Pakisztán és Szíria. Tavaly decemberben a kelet-afrikai partok közelében spanyol hadihajók feltartóztattak egy észak-koreai teherhajót, amelynek fedélzetén 15 Scud-rakéta volt. A szállítmány Jemenbe tartott. A megrendelő tiltakozása nyomán az akciót elrendelő Egyesült Államok engedélyt adott a teherhajó továbbhaladására. Észak-Korea az incidens kapcsán kalózkodással vádolta Washingtont, s bocsánatkérést és kártérítést követelt.

Észak-Korea 1994-ben egyezséget kötött az Egyesült Államokkal. Az ázsiai ország ennek értelmében befagyasztotta nukleáris programját. Cserébe Washington ígéretet tett két atomerőmű építésére Észak-Koreában (a katonai célra nem alkalmas berendezések szállítása a mai napig nem történt meg), továbbá arra, hogy a jongbjoni atomerőmű leállítása nyomán kieső energiamennyiséget fűtőolaj szállításával pótolja. Az olajszállítást Washington tavaly októberben szüntette be, miután Phenjan beismerte: megsérti az 1994-es kétoldalú megállapodást.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?