Elég egy rossz szó

A kimondott szónak súlya van. Különösen, ha a nyilatkozó mögött hatalom, áll vagy befolyása van. E közhelyszerű megállapítás valóságtartalmáról legutóbb Marián Jusko, a Szlovák Nemzeti Bank elnöke győződhetett meg.

A kimondott szónak súlya van. Különösen, ha a nyilatkozó mögött hatalom, áll vagy befolyása van. E közhelyszerű megállapítás valóságtartalmáról legutóbb Marián Jusko, a Szlovák Nemzeti Bank elnöke győződhetett meg. A jegybank elnöke június elején azt mondta, pénzintézete nem tenne semmit, ha a korona árfolyama süllyedne. Bejelentése nyomán az állandóan ideges, minden apró rezdülésre tüstént reagáló pénzpiac azonnal leértékelte a koronát: két nap leforgása alatt 60 fillérrel gyengült a mérvadó euróhoz viszonyítva. S ha már a korona egyszer lejtőre került, akkor nincs megállás. A jegybank azóta sem tudja behúzni a fékeket, először a múlt hét derekán, majd hétfőn kétszer, végül tegnap vetett be eurómilliókat a kedvezőtlen folyamat megállításáért. Lám, egyetlen óvatlan bejelentés eddig mintegy 100 millió eurójába került a központi banknak s rajta keresztül az államnak. Ez is jelzi, a Dzurinda-kabinet négy évig tartó igyekezete a gazdaság megreformálására csupán felemásra sikeredett. A megszorító intézkedések, a nadrágszíjon új lyukakat ütő döntések mindössze átmenetileg javítottak az ország helyzetén. A gazdaság olyannyira ingatag lábakon áll, hogy már több rossz hírt, meggondolatlan véleményt nem tud elviselni megroggyanás nélkül. Összességében a közelgő őszi parlamenti választások bizonytalan végkimenetele, a jegybanki elnök indokolatlan magabiztossága és a kormány felelőtlen gazdálkodása az elmúlt hetekben a korona árfolyamának eséséhez vezetett. Elemzők úgy látják, a folyamatnak koránt sincs vége, a pénzügyminiszter szerint azonban a választások után stabilizálódik a helyzet. Apropó, választások! Senki sem tudja megmondani, hogy a szeptemberi vokscsata milyen hatással lesz az ország gazdaságára. Már most hallani olyan rémhíreket, hogy a korona 50 százalékot veszít majd az értékéből, mások szerint némi ingadozás után visszaáll a megszokott kurzus. Kár találgatni. Csupán egy dolog bizonyos, ez pedig a bizonytalanság. Ilyen helyzetben pedig szinte törvényszerű, hogy a polgárok az euró vagy a dollár felé fordulnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?