Burkini – iszlám provokáció vagy ártalmatlan ruhadarab?

Már 11 francia település, köztük Nizza és Cannes tiltotta be a burkinit, az egész testet elfedő fürdőruha viselését a strandokon.A burka és a bikini szavak összeboronálásából született, egész testet elfedő strandviselet egyesek szerint iszlám fundamentalista provokáció, mások szerint csupán átpoliti

Már 11 francia település, köztük Nizza és Cannes tiltotta be a burkinit, az egész testet elfedő fürdőruha viselését a strandokon.

A burka és a bikini szavak összeboronálásából született, egész testet elfedő strandviselet egyesek szerint iszlám fundamentalista provokáció, mások szerint csupán átpolitizált és felnagyított félelmekkel nyakon öntött, ártalmatlan ruhadarab. Manuel Valls miniszterelnök szintén támogatja a betiltását, mert a „strandokat és minden közterületet, meg kell védeni a vallási követelésektől”, a burkini leigázza a nőket, azt hirdeti, hogy a nő természetes állapotában szemérmetlen, erkölcstelen, ezért teljesen el kell fednie a testét. A vita arra mutat rá, hogy a merényletek által sokkolt francia társadalom mélyen megosztott abban, hogyan álljon hozzá az ötmilliós muzulmán közösségéhez.

Provokatív izgatás

Nemrég a korzikai Sisco falu közelében felfordulást okozott, hogy három észak-afrikai muszlim család burkiniba öltözött nőtagjait fényképezni kezdték a turisták. Az eset a helyiek és a muzulmánok közötti dulakodássá, majd tömegverekedéssé fajult. Öten megsebesültek, három autót felgyújtottak, a rendőrségnek nagy erőkkel kellett a helyszínre vonulnia.

Ezután Ange-Pierre Vivoni, Sisco polgármestere betiltotta az egész testet elfedő fürdőruhát, mert „ilyen dolgok miatt az emberek úgy érzik, provokálják őket, és a tilalom nem a muszlimok, hanem a fundamentalizmus ellen irányul”. Vivoni hozzátette: „nem vagyok rasszista, védeni akarom a lakosságot, méghozzá a muzulmánokat is, akik a szélsőséges provokációk első számú célpontjai”.

Már bírságolnak

Előtte már a francia Riviéra két másik városa folyamodott hasonló lépéshez: Cannes-ban július végén, majd Villeneuve–Loubet-ban tiltották be a burkinit. Cannes-ban úgy érveltek, hogy terrorfenyegetettség idején veszélyezteti a közrendet a vallási hovatartozást nyíltan felfedő strandviselet, és a burkini az iszlám szélsőséget szimbolizáló egyenruha. A rendelet értelmében azokat a nőket, akik burkiniban mennek a strandra, 38 euróra büntethetik. Villeneuve-Loubet-ben az volt az érv, hogy a burkini ideológiai provokáció, higiéniai problémákat is felvet, és megnehezítheti a bajba került nő kimentését. Több helyi lap úgy véli, a burkininak semmi köze a vallásszabadsághoz, színtiszta provokáció, az iszlamista fundamentalizmus szimbóluma. Cannes-ban már ki is rótták az első büntetéseket, három nőt fejenként 38 euróra bírságoltak.

Jogvédő csoportok és muzulmán szervezetek tiltakoztak a betiltása ellen, a franciaországi iszlamofóbia-ellenes kollektíva (CCIF) panaszt tett a legfőbb közigazgatási bíróságon. Korábban egy önkormányzati bíróság jogosnak mondta ki az intézkedést.

A szekuláris hagyományait nagy gonddal őrző nyugat-európai ország már régóta érzékenyen reagál a vallási hovatartozást egyértelművé tévő viseletre. Párizs már 2004-ben betiltotta az állami iskolákban a jól látható vallási szimbólumok viselését, öt éve életbe lépett a széles körben vitatott intézkedés, amely tiltja a burkában való megjelenést nyilvános helyen.

A nők ellensége

Franciaország megpróbálja megakadályozni a párhuzamos társadalmak kialakulását, és fellép a muzulmán nők méltóságának érdekében. Laurence Rossignol, a francia szocialista kormány nőjogi minisztere úgy vélte, a burkinit betiltó önkormányzati rendeleteket nem kell a terrorizmus kontextusába helyezni. „A burkini nem valamiféle új típusú fürdőruha, hanem a burka strandváltozata, és ugyanaz a logikája: a test elrejtése, hogy a nők jobban ellenőrizhetők legyenek” – magyarázta. Úgy vélte, a burkini is a női emancipáció és a sokféleség elleni projekt szimbóluma.

A francia iszlám szervezet, az CCIF szóvivője, Marvan Muhammad azt mondta, a tiltás alapvető szabadságjogokat sért, és hátrányos megkülönböztetés a muzulmán nőkre nézve. „Egész nyáron hisztérikus, átpolitizált iszlamofóbiának lehetünk tanúi, amely egymás ellen hangolja az állampolgárokat” – jegyezte meg a szóvivő.

Az első német eset

Távozásra kényszerítettek egy családot a Berlin melletti Bad Sarow fürdőjében. Egy 23 éve a német fővárosban élő libanoni családot kényszerítettek távozásra, mert az egyik lány burkiniban fürdött. Az anya feljelentést tett sértegetés miatt, elmondta, szidalmazták őket a burkini miatt. A fürdő alkalmazottai igyekeztek elsimítani a vitát, és felkérték a családot, hogy legközelebb más öltözékben jöjjenek. Azonban a felháborodott vendégek nem nyugodtak meg, és végül távozásra kényszerítették a családot. A fürdőben egyébként nem tilos a burkini.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?