Baloldali szalon

Annyira azért nem kiváló Szlovákia pártstruktúrája, hogy ne reménykedhetne az ember, ha bejelentik egy új politikai erő megalakulását.

Annyira azért nem kiváló Szlovákia pártstruktúrája, hogy ne reménykedhetne az ember, ha bejelentik egy új politikai erő megalakulását. Játszi optimizmusunkat immár tizenharmadik éve az a remény élteti, hogy a rendszerváltás ősködéből majdcsak elénk toppannak olyanok is, akik értékek és az általuk megszólítottak érdekei alapján működtetik a politikai erőket. Reménykedünk tehát, hogy a konzervatívok nem szükségszerűen a klerikális ortodoxiára építenek, a liberálisok pedig nem az anyagi eszközök lenyúlásának szabadságát tűzik zászlajukra. Még az is elképzelhető, hogy a többségi nemzet, illetve egy jelentős számú nemzeti kisebbség külön-külön tisztességes hazafias pártot működtet. Feltéve, persze, hogy az egyik nem az idegengyűlöletre, a másik pedig nem naftalinszagú honfibúra alapozza létét.

Elméletileg nincs kivetnivaló abban, hogy Peter Weiss most új pártot alapít. A sztori 1989 decemberében kezdődött. Weiss-szel az élen az SZLKP néhány tucatnyi funkcionáriusa azt ígérte, visszaalakítja szociáldemokrata típusú erővé a keményen bolsevik kommunista pártot. A folyamat az SDĽ-re keresztelkedett párt kormányerővé válásával folytatódott. Sokan kifogásolták, hogy a párt visszatranszformálására vállalkozók politikai szocializálódása a szovjet megszállók szuronyainak hegyén ülve ment végbe. Visszhangtalan maradt az ilyen kritika, ami annak is a következménye, hogy 2-3 évvel a fordulat után alig volt az országban párt, amelyben ne foglaltak volna el kulcspozíciókat az egykori konszolidátorok. Weiss így érvelhetett: Csak az a volt kommunista büdös, aki a baloldali demokratáknál kötött ki? Abban kétségtelenül igaza volt, hogy egy baloldali párt – szégyen, nem szégyen – ott és akkor elsősorban a volt pártállam fejlődőképes tagjaira számíthatott. Csekély volt a valószínűsége, hogy az SDĽ mellett majd a falusi plébánosok, vagy az egykori gyárosok, földbirtokosok leszármazottai agitálnak... Az viszont hatalmas, valószínűleg szándékos tévedés volt, hogy az SDĽ a fordulat utáni évtizedben úgyszólván senkit se tudott eredményesen megszólítani az 1968 után üldözöttek közül. A párt az eredeti összetételben vált kormányzati tényezővé. Nem enyhítő körülmény, hogy erkölcsi rothadásuk a többi pártéval párhuzamosan ment végbe. A kapzsiságot, a hatalommal való visszaélést az összes többi párt túléli. Egy baloldali párt számára ez a vég kezdete. Ráadásul három nagy csoport távozott tíz év alatt az SDĽ-ből: az egyiket Ľupták vitte el, a másikat Fico, a harmadikat pedig a párt magyarok iránti közömbössége. Peter Weiss vajon mikor látott utoljára és közelről munkást? A szalonokban mindenesetre fölöttébb otthonosan mozog.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?