Balközép kerestetik

<p>A jelek szerint ismét bajban lehetnek márciusban azok a baloldali érzelmű szlovákiai szavazók, akik világnézetüknek megfelelően szeretnének voksolni a parlamenti választásokon. Egy újabb ciklus kezdődhet el ugyanis úgy, hogy a modern baloldal nem csupán a parlamentben nincsen jelen, de még a szavazófülkébe bevitt papírhalomban sem találunk ilyen listát.</p>

A jelenleg létező szlovákiai baloldal különlegessége, hogy részben a husáki, részben a mečiari hagyományokra támaszkodva alapvetően nacionalista és konzervatív irányultságú. Ez azt jelenti, hogy míg a klasszikus baloldal állambarát és internacionalista, a modern („harmadik utas”) bal pedig piacbarát és nemzetközi, addig a szlovákiai állambarát és nacionalista. Nem véletlen, hogy az ebből a hagyományból kinövő Smer természetes partnerei a szintén nemzeti karakterű, a progresszivitást nem sokra becsülő pártok soraiból (HZDS, SNS, KDH?) kerülnek ki. Ez a tény 2006-ban a Smer az európai szocialisták (PES) soraiból való (azóta törölt) felfüggesztésének legfőbb okozójaként jelölhető meg.

A szlovákiai baloldal egyelőre nem termelte ki a saját progresszív szárnyát. A kisebb baloldali pártok részben az újbaloldali-zöld (SDĽ, zöld pártok), részben pedig a szociális-populista (99%) irányokba indultak el, de ezek a pártok nem nyújtanak korszerű és egyidejűleg a tömegek számára is vonzó alternatívát a Smerhez képest.

Egy erős balközép párt megjelenése lehetővé tenné a mérsékelt pártoknak a többség visszaszerzését a politikai paletta immár mindkét felén erős populista és euroszkeptikus erőivel szemben. Egy ilyen pártnak vállalnia kellene a felelős és piacbarát gazdaságpolitikát, azonban csakis a társadalmi terhek lehetőségekhez mérten igazságos elosztása és egy szociálisan érzékeny állam fenntartása mellett. És határozottan ki kellene állnia a nacionalizmussal szemben, legyen az jobboldali, balos vagy liberális. Egy ilyen program a jelenlegi jobbközép számára sem lenne elfogadhatatlan.

Egy erős mérsékelt balos pártra a jobboldalnak nagyobb szüksége lenne, mint valaha. A Radičová-kormányt alkotó pártokat ugyanis most elsősorban jobbról, azaz a libertarianizmus (SaS) valamint a nemzeti populizmus (OĽ) irányából érik támadások. A legnagyobb kockázat nem a szavazói bázis megcsappanása, hanem az, hogy a jobboldal a szélén mozgó erők miatt elveszíti kohézióját és a következő ciklusokban képtelen lesz igazi alternatívát nyújtani a Smerrel és szociális populizmusával szemben. Ez a felismerés pedig beindíthatja a jobboldal eddig aránylag stabil részének dezintegrációját is, miután az azt alkotó pártok mindegyike számára egyre vonzóbb alternatívaként jelenhet meg a Smer „halálos ölelése” a mocsarasodó jobboldalhoz képest. A végeredmény pedig egy olyan modell lehet, ahol a populista bal ellenfele egy populista jobboldal lesz, ami egy magyarországi szintű politikai polarizációhoz és a jelenlegi, még mindig viszonylag stabil politikai kultúra összeomlásához vezethet.

Ravasz Ábel

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?