Megvan a régen várt dátum, így foglalkozhatunk magunkkal is. Politikusaink a héten az Európai Parlamentben először nézhették meg közelről, hova is ülnek majd a 2004 nyarán esedékes európai választások után.
Balkáni púpunk sorsa az Európai Unióban
Azért itthon is zajlanak az események, hiszen vészesen közeledik az újabb nagy megszorítások időszaka. A parlament egyelőre zökkenőmentesen dolgozik, ezt legfeljebb ideig-óráig késleltethetik az államfő kilátásba helyezett piruettjei. Hivatalos koncepció híján viszont egyelőre a sajtóban szakértői szinten folyik a vita az új nyugdíjkoncepcióról. Ennek kapcsán érdemes egy kicsit odafigyelni a németországi eseményekre. A német nyugdíjasok lehetőségei irigyeltek az egész világon, az ország viszont forrong, mivel az új kormány 15,1 százalékról 15,5 százalékra emelte a kötelező nyugdíjjárulékot. Nos, a hazai járulék 28 százalék, és a szlovák nyugdíjasok lehetőségeiről nem kell hosszan értekeznünk. Rendszerünk tehát tragikusan rossz, és bár nem fér hozzá kétség, hogy ez kommunista örökség, azért az elmúlt tíz évről is érdemes megkérdezni: vajon miért nem változott semmi? Ha majd januárban megkezdődik az érdemi vita, érdemes lesz ezt szem előtt tartani.
A héten a pénzpiac emésztette a jegybank mindenki számára váratlan kamatcsökkentésének következményeit. Számunka ez elsősorban azzal járt, hogy a kereskedelmi bankokban azonnal csökkentek a betéti kamatok (talán nem hat meglepetésként, hogy a hitelkamatok nem). Mivel az áremelések miatt az infláció jövőre a duplájára nő, az már biztos, hogy a banki betéteink jócskán veszteségesek lesznek. A jegybank soha nem látott árfolyamküzdelme épp Pozsonyban érte a Nemzetközi Valutaalap szakértőit, ők azt tanácsolták, hogy a közeljövőben inkább hagyják erősödni a koronát, mert az egyéb eszközök alkalmazása még az export versenyképességének romlásától is rosszabb következményekkel járhat. Hosszú távú megoldásként az eurózóna feltételeinek megteremtését ajánlották. Ehhez tudni kell, hogy a maastrichti kritériumok teljesítése olyan fokú makrogazdasági stabilitást tételez fel, hogy a jövő évi megszorítások legfeljebb gyenge szellőnek tekinthetők. De ez igazában 2004-től lesz komoly téma.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.